A. M. | 
aktualizacja 

Wybory prezydenckie. Jaki reżim sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych?

3

Wybory prezydenckie odbywają się w całej Polsce 28 czerwca. Z powodu pandemii tego dnia obowiązuje specjalny reżim sanitarny. Ministerstwo Zdrowia przygotowało szereg wytycznych.

Wybory prezydenckie. Jaki reżim sanitarny obowiązuje w lokalach wyborczych?
Wybory prezydenckie 2020 w specjalnym reżimie sanitarnym (Getty Images, Stringer, Anadolu Agency)

Już od godziny 7 rano lokale wyborcze w Polsce są otwarte. Głosy na poszczególnych kandydatów w pierwszej turze wyborów prezydenckich będzie można oddać do 21.

Ministerstwo Zdrowia przypomina o obowiązujących zasadach. Wyborcy powinni pamiętać o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maseczki lub przyłbicy, z wyjątkiem osób, które takich ograniczeń nie mogą stosować ze względu na swoje zdrowie. Zaleca się także założenie jednorazowych rękawiczek lub zdezynfekowanie rąk przy wejściu do lokalu wyborczego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W lokalach wyborczych należy zachować także odpowiedni dystans. Nie należy zbliżać się na mniej niż dwa metry od innych osób oraz nie wchodzić do lokalu wyborczego ponad przewidziany limit. W jednym momencie będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych, osób pomocniczych).

Kolejne ważne wskazówki to przygotowanie dokumentu tożsamości wcześniej oraz posiadanie własnego długopisu. W każdym lokalu wyborczym znajduje się komisja, do której zaleceń należy się stosować.

Zobacz także: Koronawirus a wybory prezydenckie. Prof. Simon o bezpiecznym głosowaniu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić