Karolina Woźniak| 
aktualizacja 

Koronawirus. Tak się może skończyć ignorowanie dystansu i znoszenie obostrzeń

8

Najnowsze badania opublikowano w dzienniku medycznym "The Lancet". Autorzy chcieli w ten sposób rozważyć możliwość zmniejszania obostrzeń związanych z dystansem społecznym.

Zachowanie odpowiedniej odległości pomoże zmniejszyć transmisję koronawirusa.
Zachowanie odpowiedniej odległości pomoże zmniejszyć transmisję koronawirusa. (Getty Images)

Autorzy badań doszli do wniosku, że niestosowanie się do wytycznych i zmniejszanie odstępu poniżej 1 metra, mogłoby spowodować wzrost zakażeń o 13 proc. Zachowanie dystansu społecznego i utrzymanie odległości powyżej 1 metra może jednak zmniejszyć transmisję koronawirusa o 3 proc.

Zmniejszenie odstępu do 1 metra zwiększa ryzyko infekcji koronawirusem czterokrotnie

W badaniu wzięło udział 7 782 uczestników, a wyniki ukazały konsekwencje wszystkich potencjalnych zmian. Naukowcy nie są jednak pewni tych wniosków, co pozostawiło spore pole do spekulacji.

Profesor Holger Schünemann z McMaster University w Kanadzie w rozmowie z "The Guardian" zdradził, że zachowanie odstępu "2 metrów może być skuteczniejsze niż zachowanie odstępu 1 metra". Linda Bauld, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu nie miała co do tego wątpliwości. Kobieta zgodziła się, że "sprawy związane z dystansem fizycznym mają znaczenie".

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, zachowanie odstępu 1 metra jest wystarczające. Taki nakaz wprowadzono we Włoszech i we Francji. W Niemczech i w Wielkiej Brytanii obowiązuje nadal nakaz zachowania 1,5 metra odległości.

Zobacz także: Lotniska nie będą już takie same. Zmiany są ogromne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić