o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Karolina Woźniak
|
aktualizacja

Koronawirus. Tak się może skończyć ignorowanie dystansu i znoszenie obostrzeń

4
Podziel się

Najnowsze badania opublikowano w dzienniku medycznym "The Lancet". Autorzy chcieli w ten sposób rozważyć możliwość zmniejszania obostrzeń związanych z dystansem społecznym.

Zachowanie odpowiedniej odległości pomoże zmniejszyć transmisję koronawirusa.
Zachowanie odpowiedniej odległości pomoże zmniejszyć transmisję koronawirusa. (Getty Images)
bDXTUEmt

Autorzy badań doszli do wniosku, że niestosowanie się do wytycznych i zmniejszanie odstępu poniżej 1 metra, mogłoby spowodować wzrost zakażeń o 13 proc. Zachowanie dystansu społecznego i utrzymanie odległości powyżej 1 metra może jednak zmniejszyć transmisję koronawirusa o 3 proc.

Zmniejszenie odstępu do 1 metra zwiększa ryzyko infekcji koronawirusem czterokrotnie

W badaniu wzięło udział 7 782 uczestników, a wyniki ukazały konsekwencje wszystkich potencjalnych zmian. Naukowcy nie są jednak pewni tych wniosków, co pozostawiło spore pole do spekulacji.

bDXTUEmv

Profesor Holger Schünemann z McMaster University w Kanadzie w rozmowie z "The Guardian" zdradził, że zachowanie odstępu "2 metrów może być skuteczniejsze niż zachowanie odstępu 1 metra". Linda Bauld, profesor zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu nie miała co do tego wątpliwości. Kobieta zgodziła się, że "sprawy związane z dystansem fizycznym mają znaczenie".

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, zachowanie odstępu 1 metra jest wystarczające. Taki nakaz wprowadzono we Włoszech i we Francji. W Niemczech i w Wielkiej Brytanii obowiązuje nadal nakaz zachowania 1,5 metra odległości.

bDXTUEmB

Zobacz także: Lotniska nie będą już takie same. Zmiany są ogromne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXTUEmW
KOMENTARZE
(4)
Zbig
11 miesięcy temu
Ludzie pomyśleli że w Polsce wszędzie zniesiono zakaz noszenia maseczek, a to nieprawda, koronawirus ma to gdzieś i ze zdwojoną siło zaraża ludzi bez maseczek. To wszystko przez te wybory prezydenckie! Zobaczycie, pod koniec czerwca będzie już setki tysięcy zarażonych COVID19.
Widz
11 miesięcy temu
Ochroniarze w sklepach nie reagują na brak maseczek!!!!!
Xxx
11 miesięcy temu
Po prostu co niektórzy Polacy stali się nieodpowiedzialni nie nosząc maseczek w wyznaczonych miejscach. Chcą rozmrażania gospodarki a nie stosując się do zaleceń najwyżej do września spowodują gorsza sytuację gdzie pozamyka się wszystko i wprowadzi godzinę policyjna żeby nie łazić i to będzie ich wygrana może wtedy pójdą po rozum doo głowy aby nie szkodzić innym
bDXTUEmX
Magdalena 29
11 miesięcy temu
U mnie w mieście to wszyscy mają gdzieś a głównie mlodziez już nawet w sklepach nie noszą maseczek a w sklepie o dystansie między ludźmi można pomarzyć każdy się pcha na siebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić