aktualizacja 

Uważaj! Ten szczegół może zdecydować, że twój głos będzie nieważny

7

Jeszcze przez parę godzin Polacy mogą głosować w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Często pojawiają się jednak obawy, czy wszystkie oddane głosy będą ważne. Zanim postawimy krzyżyk i wrzucimy kartę do urny, dokładnie przyjrzyjmy się karcie wyborczej. Brakujące elementy mogą być przesłanką do unieważnienia naszego głosu.

Wybory 2020. Głosy pozbawione odpowiednich pieczęci nie są ważne
Wybory 2020. Głosy pozbawione odpowiednich pieczęci nie są ważne (Getty Images)

28 czerwca odbywają się wybory prezydenckie. W całej Polsce lokale wyborcze otwarte są do godziny 21. Zgodnie z pierwszymi informacjami od Państwowej Komisji Wyborczej możemy spodziewać się wyjątkowo wysokiej frekwencji.

Na karcie do głosowania powinna znaleźć się lista jedenastu nazwisk w kolejności alfabetycznej. Należy wybrać tylko jednego kandydata i w polu przy jego nazwisku postawić X - co najmniej dwie przecinające się linie wewnątrz kratki.

Wybory 2020. Czego nie powinno zabraknąć na karcie wyborczej?

U dołu karty powinny znaleźć się dwie pieczęcie, wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (za granicą jest to pieczęć konsulatu) oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Brak jednej z nich to przesłanka nieważności oddanego głosu. Wiadomo już, że takie karty pojawiły się w Zakopanem na Chramcówkach KO nr 7. W razie wątpliwości co do zasad głosowania lub w przypadku takich niepełnych kart wyborczych, należy zgłosić się do członków komisji.

Pierwsze obawy pojawiły się u osób głosujących za granicą. To tam obywatele Polski dostali karty drogą korespondencyjną i swoje głosy oddawali już wcześniej. Na niektórych kartach zamieszczonych w sieci przez internautów także brakowało jednej z pieczęci.

Zobacz także: Prof. Jarosław Flis o wygranej w pierwszej turze: "wysoce nieprawdopodobna"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić