Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Nieprawidłowości w lokalu w Zakopanem. Głosy będą uznane za nieważne

634

W jednym z małopolskich lokali wyborczych zgłoszono poważne nieprawidłowości. Okazało się, że na części kart do głosowania nie było czerwonej pieczęci. Czy te oddane już głosy będą się liczyły w ostatecznym rozrachunku?

Nieprawidłowości w lokalu w Zakopanem. Głosy będą uznane za nieważne
W jednym z lokali wyborczych w Zakopanem oddawano nieważne głosy (Getty Images, NurPhoto , Contributor)

Jak podaje "Tygodnik Podhalański", do incydentu doszło w lokalu na Chramcówkach – KO nr 7. Do redakcji zgłosili się wyborcy, którzy zauważyli brak czerwonej pieczęci na kartach do głosowania. Bez niej głos zostaje uznany za nieważny.

W Zakopanem, na Chramcówkach KO nr 7 ludzie głosowali na kartach bez czerwonej pieczęci. Interweniują w naszej redakcji – czytamy na Twitterze "Tygodnika Podhalańskiego".

Wybory prezydenckie 2020. Głosy mieszkańców Zakopanego zostaną uznane za ważne?

"Radio Zet" ustaliło, że o zdarzeniu została powiadomiona straż miejska. W sprawie ważności oddanych już głosów zwrócono się do Grażyny Długosz. Przedstawicielka Okręgowej Komisji Wyborczej w Nowym Sączu potwierdziła, że wszystkie one zostaną uznane za nieważne. Nie wiadomo jednak, jak dużo ich jest.

Pytamy w Komisji Okręgowej. Te głosy będą nieważne. Co mają zrobić skoro już oddali głos? Nawet na tym zdjęciu widać takie karty – informuje "Tygodnik Podhalański" na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Nie ma żadnych zgłoszeń o problemach z województwa podkarpackiego czy małopolskiego - przekazała Magdalena Pietrzak z PKW.

Wybory prezydenckie 2020. Jak oddać ważny głos?

Żeby głos mógł zostać uznany za ważny, karta do głosowania musi spełniać konkretne wymogi. Powinny znajdować się na niej nazwiska wszystkich kandydatów, którzy ubiegają się o urząd prezydenta, a także kilka pieczęci.

Ważna karta do głosowania posiada pieczęć obwodową komisji wyborczej. Powinien się na niej również znajdować wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak mamy postępować, jeśli dostaliśmy nieważny głos? Kiedy na naszej karcie do głosowania nie znajdują się wszystkie wymagane elementy, należy czym prędzej zgłosić problem przewodniczącemu komisji. Ten jest zobowiązany wymienić wybrakowany egzemplarz na zgodny z wymogami.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus a wybory prezydenckie. Prof. Simon o bezpiecznym głosowaniu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić