aktualizacja 

Wybory w Rosji zagrożone. Władza boi się, że "będą pytania"

Kreml rozważy możliwość rezygnacji z bezpośrednich wyborów gubernatorów w niektórych regionach "ze względu na obecną sytuację gospodarczą" - donosi gazeta "Kommiersant". Eksperci wskazują, że przyczyny mogą być też socjologiczne — przez wojnę w Ukrainie wsparcie dla gubernatorów jest coraz niższe.

Wybory w Rosji zagrożone. Władza boi się, że "będą pytania"
Wybory w Rosji są zagrożone (Getty Images, © 2021 SOPA Images)

O możliwym odwołaniu wyborów pisze rosyjski dziennik "Kommiersant", powołując się na swoje źródła w Administracji Prezydenta Rosji. Jak tłumaczą anonimowi rozmówcy gazety, decyzja jest spowodowana przede wszystkim zmianą sytuacji gospodarczej w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, która rozpętała wojnę w Ukrainie.

Wybory bezpośrednie zagrożone

Eksperci wyliczyli, że na wybory gubernatorskie trzeba wydać dużo pieniędzy, w tym przeznaczyć liczne środki budżetowe, dlatego Administracja Prezydenta może zdecydować się na odwołanie wyborów bezpośrednich.

Inni rozmówcy dodają, że w nowych warunkach gubernatorom trudniej jest współpracować ze sponsorami i prowadzić kampanie wyborcze, które pociągają za sobą obietnice społeczno-gospodarcze.

"Będą pytania do gubernatorów"

"Kommiersant" wskazuje, że istnieją też socjologiczne powody odrzucenia wyborów bezpośrednich. Z powodu wojny na Ukrainie miało wzrosnąć poparcie dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, ale w przypadku władz lokalnych sytuacja jest dużo gorsza.

Zdaniem ekspertów, przez trudną sytuację ekonomiczną "będą pytania do gubernatorów o puste półki z cukrem". W Administracji Putina mówią, że regiony otrzymają możliwość zmiany ustawodawstwa i przywrócenia głosowania nad kandydaturą gubernatora w zgromadzeniu ustawodawczym.

Możliwe jest przełożenie

Mniej prawdopodobnym scenariuszem może być przełożenie wyborów regionalnych. Potrzebna jest jednak na to zgoda Centralnej Komisji Wyborczej.

Wybory gubernatorskie w Rosji mają odbyć się 11 września br. W 14 regionach wybrane zostaną władze lokalne oraz deputowani miejscowych rad. W niektórych miastach, w tym w Moskwie, odbędą się również wybory nowego burmistrza miasta.

Zobacz także: Cel Putina. "Chce z Polski strefy buforowej"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić