aktualizacja 

Wyciekła instrukcja. Putin przygotował plan awaryjny na wypadek klęski

Gdy Władimir Putin wydał rozkaz napaści na Ukrainę, spodziewał się, że najpóźniej kilka tygodni później będzie po wszystkim. Teraz prezydent Rosji musi brać pod uwagę, że to agresorzy poniosą porażkę. Przygotowuje plan na wypadek takiego scenariusza.

Wyciekła instrukcja. Putin przygotował plan awaryjny na wypadek klęski
Władimir Putin bierze pod uwagę, że wojna w Ukrainie może skończyć się klęską. Przygotowuje plan B (Getty Images, 2023 Contributor#8523328)

Z oficjalnych źródeł do mieszkańców Rosji trafia wyłącznie zafałszowany przekaz odnośnie do toczonej przez kraj wojny. Kremlowscy propagandyści dbają, aby ich rodacy słyszeli tylko wybrane fakty, a często – poznawali absolutnie nieprawdziwe informacje na temat np. rzekomych zwycięstw.

Wojna w Ukrainie. Meduza: Putin szykuje plan awaryjny

Władimir Putin przygotowuje również plan awaryjny na wypadek, gdyby Rosjanie i wspierający ich sojusznicy ponieśli klęskę militarną. Administracja prezydenta miała nawet przesłać zespołowi kremlowskich propagandzistów specjalną instrukcję.

W treści notatki Kreml miał pouczyć propagandzistów, aby nie lekceważyli planowanej przez Ukraińców kontrofensywy. Do tej pory szerzyli oni wersję o dobrym przygotowaniu się okupantów na potencjalny atak. Zgodnie z ustaleniami Rosjan ich przeciwnicy zbierają siły na wschodnim brzegu Dniepru – w sąsiedztwie miasta Chersoń (obwód chersoński).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Putin poza Moskwą. Ekspert o możliwych sobowtórach

Jak relacjonuje niezależny rosyjski serwis informacyjny Meduza, powołując się na zdobytą kopię instrukcji, propagandyści mają za zadanie za wszelką cenę udowodnić utrzymanie wśród mieszkańców Rosji wysokiego morale. Muszą osiągnąć ten skutek bez względu na ostateczny wynik walk.

Jeśli ofensywa się nie powiedzie, będą mogli oświadczyć: armia umiejętnie odparła atak, który był silniejszy. Ale jeśli armia ukraińska odbije terytoria i odniesie zwycięstwo "przy pomocy broni z USA i Europy", straty Rosji powinny być "uzasadnione", ponieważ stanęli przeciwko "całemu Zachodowi" – podał serwis Meduza.

Jak podkreślają autorzy instrukcji, to jasne, że rosyjska gospodarka będzie obciążona i "jasne jest, dlaczego". Wydatki na wojnę nie ulegną zmniejszeniu. Dlatego w trosce o poparcie społeczne dla Kremla "lepiej nie pokazywać konkretnych kwot, przeznaczonych na zdobyte terytoria".

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić