Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Wybory prezydenckie. Kiedy druga tura wyborów?

0

Wybory prezydenckie 2020 nie zakończą się na pierwszej turze. W niedzielnym głosowaniu, 28 czerwca, żaden z kandydatów nie zdobył wymaganych przez Kodeks wyborczy 50 proc. głosów. Kiedy będzie druga tura wyborów? Kiedy ponowne głosowanie?

Wybory prezydenckie. Kiedy druga tura wyborów?
Głosowanie na prezydenta RP (Getty Images)

Wybory 2020. Będzie druga tura wyborów

Według wyników sondażu exit poll od Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, żaden z kandydatów na prezydenta nie dobył 50 proc. głosów. Największe poparcie mieli: Andrzej Duda (41,8 proc.) i Rafał Trzaskowski (30,4 proc.). Z kolei według badania late poll wyniki przedstawiały się następująco: Duda - 42,9 proc., Trzaskowski - 30,3 proc.

Kto zmierzy się w drugiej turze wyborów?

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski - to oni zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Według Kodeksu wyborczego "w ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę głosów".

Kiedy druga tura wyborów? Co podaje Kodeks wyborczy?

"Jeżeli w wyborach [...] żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie" - czytamy w Kodeksie wyborczym.

Oznacza to zatem, że druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca 2020. Jest to dokładnie 14 dni po pierwszej turze, która miała miejsce 28 czerwca.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić