Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Wzywają nie tylko 19-latków. Sprawdź czy też dostaniesz powołanie

47

Tysiące osób może otrzymać powołanie do wojska. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów tylko w 2024 roku aż 200 tys. osób zostanie wezwanych na ćwiczenia wojskowe. W kamasze pójdą nie tylko 19-latkowie, ale także specjaliści z wielu dziedzin. Sprawdź, kto może dostać powołanie do wojska.

Wzywają nie tylko 19-latków. Sprawdź czy też dostaniesz powołanie
Powołania na ćwiczenia wojskowe. Sprawdź, kogo mogą wezwać (Facebook, MON)

Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku przeprowadzana jest kwalifikacja wojskowa. Osoby, które ukończyły 19 lat są wzywane do stawienia się przed komisję wojskową.

Wojsko może się upomnieć o nas także w inny sposób. Chodzi o powołania na ćwiczenia wojskowe, w których zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ma wziąć udział nawet 200 tys. osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Porzucą Ukrainę jak Afganistan? "Miałem nadzieję, że tego nie powtórzą"

Dla kogo powołanie na ćwiczenia wojskowe?

Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia. Odsetek tych, którzy doświadczenia wojskowego nie mają wcale, będzie niewielki. MON skupia się na tych osobach, które mają przeszkolenie wojskowe. Osoby, które nie były na szkoleniu wojskowym, mogą otrzymać propozycję odbycia ćwiczeń rezerwy.

Wezwanie na ćwiczenia wojskowe mogą również otrzymać osoby posiadające kompetencje przydatne na potrzeby Sił Zbrojnych RP, ale nie miały wcześniejszego przeszkolenia wojskowego. Armia będzie chciała przeszkolić przedstawicieli zawodów medycznych ( lekarze, pielęgniarki, radiolodzy, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni), weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także psychologów, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów i tłumaczy, specjalistów z zakresu sztucznej i cyberbezpieczeństwa czy operatorów dronów.

Wiadomo, że spośród 200 tys. osób przewidzianych do udziały w ćwiczeniach wojskowych tylko 3 tys. będą przedstawicielami profesji newralgicznych z punktu widzenia armii.

Ile potrwają ćwiczenia wojskowe? Rezerwiści mogą zostać powołani na ćwiczenia jednodniowe, krótkotrwałe (maksymalnie 30 dni), długotrwałe (na okres maksymalnie 90 dni) lub rotacyjne (maksymalnie 30 dni w trybie mieszanym).

Powołanie na ćwiczenia a wynagrodzenie

Warto dodać, że pracodawcy są zobowiązani do udzielania rezerwistom bezpłatnego urlopu w czasie ćwiczeń wojskowych. Pracownicy zachowują swoja uprwanienia zawodowe za wyjątkiem wynagrodzenia.

Jednak za każdy dzień przysługuje im rekompensata, która wynosi 1/22 miesięcznego dochodu za dzień ćwiczeń, do 756,10 zł dziennie. Rekompensata jest różnicą między otrzymanym uposażeniem a wynagrodzeniem za pracę lub dochodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej. Jeśli wynagrodzenie cywilne jest wyższe niż wynagrodzenie wojskowe, rezerwiści mogą ubiegać się o rekompensatę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić