Z Australii do przydomowego ogródka we Włocławku. Strażnicy miejscy polowali na jaszczurkę

9

Z samego rana w czwartek do dyżurnego Straży Miejskiej dotarło nietypowe zgłoszenie. Na terenie prywatnej posesji przy ul. Topolowej znajdowała się jaszczurka. I to zdecydowanie nie był rodzimy gatunek.

Z Australii do przydomowego ogródka we Włocławku. Strażnicy miejscy polowali na jaszczurkę
Strażacy zostali wezwani do nietypowej interwencji (Straż Miejska we Włocławku)

Jaszczurka okazała się być agamą brodatą. Ten gatunek występuje w Australii, ale w Polsce można spotkać ją w sklepach zoologicznych czy też terrariach ogrodów zoologicznych.

Wysłani na miejsce strażnicy z "eko-patrolu" w profesjonalny sposób odłowili zwierzę. Okazało się, że jest to agama brodata. Nie wiemy, jak długo przebywała w ogródku, ale być może przez całą noc, bo była wyziębiona. Pewnie dlatego dała się tak łatwo złapać. Jaszczurkę przewieziono do sklepu zoologicznego Animals, gdzie została objęta właściwą dla tego gatunku opieką. Do tej pory nikt po nią się nie zgłosił - powiedział "Pomorskiej" Dariusz Rębiałkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Włocławku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z fasiągami na Morskie Oko? Posłanka KO: A co się stanie z końmi?

Strażnicy zakładają, że jaszczurka musiała uciec z któregoś z domowych terrariów.

Drogi towarzysz z rodziny jaszczurkowatych

Agamy brodate osiągają długość 45-55 cm, ale połowę tej długości stanowią ich ogony. Żywią się przede wszystkim owadami takimi, jak świerszcze, szarańcze, mącznik młynarek czy karaczany. Czasami sięgają też po rośliny takie, jak roszponka czy rukola.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Agamy brodate prowadzą dzienny tryb życia. To samotniki. Spotykają się z innymi osobnikami tylko na potrzeby rozmnażania. Swoją nazwę zawdzięczają ostrym łuskom, które okalają ich głowy i grzbiet, tworząc tym samym kolczastą brodę, którą agama nadyma, gdy jest rozdrażniona. Co ciekawe - kolor agamy jest zależny od jej nastroju. Kiedy jest spokojna, to ma kolor żółtoszary lub oliwkowobrązowy a gdy ma dobry nastrój i się wygrzeje w słońcu - staje się jaskrawożółta z pomarańczowym odcieniem.

Jak się okazuje - agamy brodate całkiem sporo kosztują. Za jaszczurkę tego gatunku trzeba zapłacić od 450 do 1200 złotych.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić