Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Zabił 17 osób. Wiadomo, co stanie się z mózgiem sprawcy masakry z USA

40

Nikolas Cruz to potwór w ludzkiej skórze. Z jego rąk zginęło zginęło 17 osób, w tym 14 uczniów szkoły średniej i 3 pracowników. Teraz sprawca masakry zgodził się na przekazanie mózgu do badań naukowych. Wyraził również zgodę na oddanie praw do swojego imienia w ramach ugody cywilnej zawartej z jedną z jego ocalałych ofiar.

Zabił 17 osób. Wiadomo, co stanie się z mózgiem sprawcy masakry z USA
Zgodził się na przekazanie mózgu do badań naukowych. (X)

14 lutego 2018 roku doszło do jednej jednej z najtragiczniejszych strzelanin masowych w historii Stanów Zjednoczonych. Tego dnia Nikolas Cruz wszedł do swojej dawnej szkoły średniej, Marjory Stoneman Douglas High School, uzbrojony w karabin półautomatyczny AR-15.

W wyniku strzelaniny zginęło 17 osób (14 uczniów i 3 pracowników szkoły), a kilkanaście innych zostało rannych. Sprawca masakry został zatrzymany przez policję około godziny po ataku, nie stawiał oporów.

W październiku 2021 roku, Nikolas Cruz przyznał się do winy we wszystkich 17 zarzutach morderstwa pierwszego stopnia oraz 17 zarzutach usiłowania morderstwa. W listopadzie 2022 roku został z kolei skazany na dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Neurochirurg Marta Zębala: "Każdy człowiek ma nieco inny mózg"

Zgodził się na przekazanie mózgu do badań naukowych

Anthony Borges, jeden z uczniów, który przeżył strzelaninę pomimo pięciu postrzałów, zawarł ze sprawcą zamachu niezwykłe porozumienie. Na jego mocy Cruz zgodził się przekazać swój mózg do badań naukowych oraz przekazać Borgesowi pełne prawa do swojego imienia.

Propozycja dotycząca przekazania mózgu mordercy do badań została przekazane przez prawnika, Anthony'ego Borges’a. Ma on nadzieję, że takie badania mogą dostarczyć cennych informacji, które mogłyby pomóc w zapobieganiu podobnym tragediom w przyszłości.

Pomyślałem, że jeśli naukowcy zbadają jego mózg, mogą odkryć, co sprawiło, że stał się potworem. Być może uda się znaleźć jakieś zaburzenie, które można będzie zapobiec w przyszłości - wyjaśnił prawnik Borges’a, Alex Arreaza.

Porozumienie dotyczące praw do imienia Cruz’a daje Borgesowi pełną kontrolę nad tym, kiedy i w jakich okolicznościach dziennikarze, autorzy czy producenci będą odnosić się do jego życia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić