Zaczęło się w lasach. Leśnicy ostrzegają

26

Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki informują o pierwszych - w tym sezonie - porodach łań w polskich lasach. "Jak spotkacie takiego cielaka to prosimy o nie dotykanie go i powolne oddalenie się od miejsca spotkania" - przypominają pracownicy Lasów Państwowych.

Zaczęło się w lasach. Leśnicy ostrzegają
Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki informują o pierwszych porodach łań w polskich lasach. (Facebook, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe)
Pierwsze porody łań już za nami! Okres rozrodu łań przypada na miesiące maj-czerwiec, chociaż znacznie częściej spotkać je można w czerwcu - przyznają leśnicy.

Trzeba jednak pamiętać, że gdy spotkamy takiego cielaka to nie możemy go dotykać i głaskać. Najlepiej powoli oddalić się od dzikiego zwierzęcia.

Prawdopodobnie jego matka przebywa w okolicy i obserwuje sytuację! Co więcej, młode, w pierwszym okresie życia jest bezwonne tak, aby drapieżnik nie wyczuł jego obecności - informują leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znalazł trufle. Wyjaśnił, z czym można je pomylić

Dotykając młode zwierzę, szkodzimy mu. Przechodzi naszym zapachem, który potem odstrasza jego naturalnych opiekunów.

Pozostawianie młodych zwierząt samych, np. zajęcy, saren czy dzików, to nie brak dbałości o potomstwo ze strony rodziców, ale wręcz przeciwnie - objaw troski o ich byt. To wypracowana przez zwierzęta strategia przetrwania: młode zwierzę nie wydziela intensywnego zapachu, więc nie wyczują go drapieżniki, mało się porusza i ma maskujące ubarwienie, co zapewnia mu ochronę.

Ciągła obecność dorosłych zwierząt w pobliżu zagraża młodym i ściąga uwagę drapieżników. Matka dyskretnie obserwuje młode, a zbliża się do nich tylko na czas karmienia.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić