Zajrzeli do krateru. To, co ujrzeli, przerosło najśmielsze oczekiwania

42
Podziel się:

Mimo że archeolodzy i inni naukowcy zbadali Wyspę Wielkanocną wzdłuż i wszerz, okazało się, że wciąż skrywa ona wiele tajemnic. Niedawno udało się odkryć jeszcze jedną – wydarzyło się to po zajrzeniu do krateru wulkanu. Będziecie zdumieni, co się w nim znajdowało.

Zajrzeli do krateru. To, co ujrzeli, przerosło najśmielsze oczekiwania
Krater wulkaniczny Rano Raraku skrywał niezwykłą tajemnicę (Getty Images)

Wyspa Wielkanocna – wchodząca w skład terytorium Chile – stanowi jedno z najciekawszych miejsc na świecie. Miejsce rozsławiły znajdujące się na nim tajemnicze kamienne posągi moai, których wielkość i waga mogą dochodzić nawet do 6 metrów i 18 ton! Najprawdopodobniej wykonali je polinezyjscy osadnicy z około 1000–1100 roku naszej ery.

Wyspa Wielkanocna – posągi. Niezwykłe odkrycie w kraterze wulkanu

Niedawno opinia publiczna została poinformowana o odnalezieniu nowego posągu. Do tej pory nie udało się trafić na rzeźbę, ponieważ znajdowała się na dnie krateru Rano Raraku. Dopóki nie wyschła mieszcząca się tam laguna, monolit pozostawał niewidoczny dla ludzkich oczu.

Do przełomowego odkrycia doszło 21 lutego tego roku. Dokonał go zespół wolontariuszy naukowych z trzech chilijskich uniwersytetów, którzy współpracowali przy projekcie zbadania powstałych na dnie Rano Raraku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Ten moai ma ogromny potencjał do badań naukowych i przyrodniczych, to naprawdę wyjątkowe odkrycie, ponieważ po raz pierwszy znaleziono posąg wewnątrz laguny w kraterze Rano Raraku – cieszył się rzecznik tubylczej ludności, czyli Ma'u Henua (Msn.com).

Na temat odkrycia zabrał głos także Ninoska Avareipua Huki Cuadros, lider społeczności Ma'u Henua. Jak podkreślił, posąg nie mógł powstać później niż około 350-400 lat temu, ponieważ wcześniej laguna miała aż trzy metry głębokości.

Interesujące jest to, że przez co najmniej ostatnie 200 lub 300 lat laguna miała trzy metry głębokości, co oznacza, że żaden człowiek nie mógł w tym czasie umieścić tam moai –zauważył Ninoska Avareipua Huki Cuadros (Msn.com).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić