Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Polacy na potęgę wpisują to słowo w Google. Tak reagują na zakaz aborcji

1224

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym uznał, że aborcja ze względu na ciężkie wady lub nieuleczalną chorobę płodu jest niezgodna z konstytucją. Kościół cieszy się z tej decyzji, jednak coraz więcej osób interesuje się apostazją, czyli porzuceniem wiary.

Polacy na potęgę wpisują to słowo w Google. Tak reagują na zakaz aborcji
Abp. Marek Jędraszewski (po lewej) głośno wyraził poparcie dla wyroku TK. (Getty Images)

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Kontrowersyjny wyrok sprawił, że kobieta, w której rozwija się płód z bezmózgowiem, bezczaszkowiem czy deformującym praktycznie każdy skrawek ciała zespołem Edwardsa, będzie musiała donosić ciążę.

Wyrok TK rozwścieczył kobiety, został skrytykowany przez opozycję i lekarzy. Popiera go jednak kościół. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oświadczył, że "tą decyzją stwierdzono, że koncepcja 'życia niewartego życia' stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego". Natomiast abp Marek Jędraszewski powiedział, że "trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość".

Tymczasem coraz więcej osób interesuje się apostazją, czyli porzuceniem wiary. Nie można całkowicie wypisać się z kościoła, ponieważ apostazja dotyczy osób ochrzczonych, nie mniej jednak po tej formalności, kościół nie ma prawa uwzględniać takiej osoby w swoich statystykach.

Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny przeciwko aborcji. Reakcja Kai Godek

W wyszukiwarce Google można zaobserwować gwałtowny wzrost zapytań dotyczących apostazji i to aż o 400 proc. Hasło najczęściej wpisywano w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i dolnośląskim. Użytkowników najbardziej interesowały hasła dotyczące procedury.

Jak wygląda procedura apostazji?

Z parafii należy wziąć świadectwo chrztu, a następnie wypełnić dokument Oświadczenie woli: Akt Apostazji. Jeszcze kilka lat temu na oświadczeniu wymagane były podpisy świadków, teraz nie jest to obowiązkowe. Następnie wypełniasz Rezygnację z członkostwa w Kościele rzymskokatolickim.

Zgromadzone dokumenty musisz przygotować w trzech kopiach. Dwie trafiają do księdza, który wysyła je do Kurii. Jedna pozostaje u ciebie. Po czasie do parafii wracają dokumenty z numerem kancelaryjnym. Nie otrzymasz zaświadczenia o "wypisaniu się z kościoła", niemniej jednak na świadectwie chrztu pojawi się odpowiednia adnotacja,

Ksiądz ma obowiązek poinformować, jakie prawa traci się przez apostazję. Nie można być rodzicem chrzestnym, świadkiem na ślubie kościelnym i nie pochowa cię ksiądz. Apostata może później wrócić do wspólnoty Kościoła.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić