Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Polacy na potęgę wpisują to słowo w Google. Tak reagują na zakaz aborcji

800
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym uznał, że aborcja ze względu na ciężkie wady lub nieuleczalną chorobę płodu jest niezgodna z konstytucją. Kościół cieszy się z tej decyzji, jednak coraz więcej osób interesuje się apostazją, czyli porzuceniem wiary.

Polacy na potęgę wpisują to słowo w Google. Tak reagują na zakaz aborcji
Abp. Marek Jędraszewski (po lewej) głośno wyraził poparcie dla wyroku TK. (Getty Images)

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Kontrowersyjny wyrok sprawił, że kobieta, w której rozwija się płód z bezmózgowiem, bezczaszkowiem czy deformującym praktycznie każdy skrawek ciała zespołem Edwardsa, będzie musiała donosić ciążę.

Wyrok TK rozwścieczył kobiety, został skrytykowany przez opozycję i lekarzy. Popiera go jednak kościół. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oświadczył, że "tą decyzją stwierdzono, że koncepcja 'życia niewartego życia' stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego". Natomiast abp Marek Jędraszewski powiedział, że "trudno sobie wyobrazić wspanialszą wiadomość".

Tymczasem coraz więcej osób interesuje się apostazją, czyli porzuceniem wiary. Nie można całkowicie wypisać się z kościoła, ponieważ apostazja dotyczy osób ochrzczonych, nie mniej jednak po tej formalności, kościół nie ma prawa uwzględniać takiej osoby w swoich statystykach.

Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny przeciwko aborcji. Reakcja Kai Godek

W wyszukiwarce Google można zaobserwować gwałtowny wzrost zapytań dotyczących apostazji i to aż o 400 proc. Hasło najczęściej wpisywano w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim i dolnośląskim. Użytkowników najbardziej interesowały hasła dotyczące procedury.

Jak wygląda procedura apostazji?

Z parafii należy wziąć świadectwo chrztu, a następnie wypełnić dokument Oświadczenie woli: Akt Apostazji. Jeszcze kilka lat temu na oświadczeniu wymagane były podpisy świadków, teraz nie jest to obowiązkowe. Następnie wypełniasz Rezygnację z członkostwa w Kościele rzymskokatolickim.

Zgromadzone dokumenty musisz przygotować w trzech kopiach. Dwie trafiają do księdza, który wysyła je do Kurii. Jedna pozostaje u ciebie. Po czasie do parafii wracają dokumenty z numerem kancelaryjnym. Nie otrzymasz zaświadczenia o "wypisaniu się z kościoła", niemniej jednak na świadectwie chrztu pojawi się odpowiednia adnotacja,

Ksiądz ma obowiązek poinformować, jakie prawa traci się przez apostazję. Nie można być rodzicem chrzestnym, świadkiem na ślubie kościelnym i nie pochowa cię ksiądz. Apostata może później wrócić do wspólnoty Kościoła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(800)
emigra
2 lata temu
A czy ja muszę się wypisać, przecież nigdzie nie ma mojego podpisu pod jakąś umową, a to, że zostałam ochrzczona to nie dowodzi że jestem własnością kościoła. Konkluzja nie chodzić do kościoła, nie przyjmować tych pedofilii w domu, nie dawać grosza na nic, tworzyć świeckie cmentarze.
Satanista
2 lata temu
Nie prosiłem nikogo by mnie ochrzcił, więc nie uważam tego sakramentu za obowiązującego mnie. Nie mam zamiaru błagać kościoła, by mnie od czegoś, na co się nigdy, dobrowolnie, nie zgodziłem, uwalniał. Po prostu nie chadzam do kościoła a do księdza, który usiłuje się do mnie dostać "po kolędzie", zwracam się: - Proszę pana, ja pana nie zapraszałem i zamykam mu drzwi przed nosem. Równie dobrze, mogę twierdzić, że wszyscy księża i biskupi, którzy przebywają w Polsce, automatycznie zostali wpisani do mojej sekty "Czciciele Szatana" i jeśli chcą się z niej wypisać, muszą się do mnie zwrócić, pisemnie, (w trzech kopiach) oraz wpłacić opłatę manipulacyjną w wysokości 100PLN. Prośy ich będą rozpatrywane indywidualnie.
Qwerty
2 lata temu
Zespol Edwardsa bezczaszkowie czy anencefalia sa tak zadkie ze nieistotne statystycznie. Zesp. Downa jest duzo wyzej w rankingu ale tez nie jest to ilosc idaca w procenty a zaledwie promille. O co wiec ten feministyczny krzyk? Ciaze z przestepstwa czy zagrazajace zyciu kobiety nadal sa mozliwe do usuniecia i zadne prawo nie nakazuje kobiece urodzic takiego dziecka. Wiec po co te spiny?
Tttttt
2 lata temu
W kwestii aborcji kościół ma niezmiennie to samo stanowisko. Kościół nie jako budynek, a jako wspólnota. Interpretowanie przykazania Bożego "nie zabijaj" jest jednoznaczne. A "zabijanie" w myśl prawa w Polsce jest zakazane. Wszystko. Jak chcesz zabijać ucz się na rzeźnika. Lekarz nie został powołany do zabijania. Krzyczcie sobie. Chciałbym zobaczyć kto poza Caritas pomaga biednym. Kto opiekuje się porzuconymi chorymi dziećmi. Akurat kościół w tej kwestii nie musi się wstydzić tak jak rządy po kolei jakie były. Pokażcie tą pełna puszkę z datków. Wożenie zadymiarzy pod kościoły by niszczyli elewacje budynków kościelnych, zakłócali nabożeństwa itp. to jest zwykła bandytka. Nie dyskutuje się z terrorystami nawet z lufą przy skroni.Niech wyją i krzyczą. Covid ich pogodzi. I kary za zbiegowisko
gość
2 lata temu
Prędzej czy później musiało do tego dojść nawet o wiele stuleci za późno ale lepiej późno niż wcale nawet pamiętam kiedyś pisano o sprawie gdzie ksiądz zrobił dziecko kobiecie i sam namawiał do usunięcia by uniknąć kompromisu jak dla mnie to zgniłe środowisko nie do opamiętania,mamona władza im uderzyła do głowy już 2000 lat temu i tak długo to się ciągnęło.
Tttttt
2 lata temu
Apostazja? Czy Ktoś już na głowę upadł. Ktoś się zapisał by się wypisać? Samo nagłaśnianie tego typu bzdur powinno być karalne. Jaki wpływ ma ta niby apostazja na fakt zaostrzenia prawa do aborcji. Dlaczego tak łatwo niektórzy dają sobą manipulować. Żyjesz 20-30-40-50 i więcej lat. I jedna ustawa, rządy jakiejś opcji mają rozwalić Twój fundament, fundament Europy. Zobaczcie ludzie jak kończy się skrajny liberalizm. Przykłady z zachodu widać np. Ścięty nauczyciel. Kto mąci ludziom w głowach. Seks z krzyżem, różowe msze, teraz przy okazji ogłoszenia Ustawy o aborcji niszczenie kościołów.Każdy pretekst jest dobry by niszczyć ponad 1000 lat historii Polaków? Ta swiłocz co niszczy mienie, zabytki, elewacje budynków itp. To nie są protesty. To ewidentnie dążenie do konfrontacji i bandytka. I mam nadzieję że będą kary minimum 30 tys
Mag
2 lata temu
Zadufanie przedstawicieli Kościoła trwa od wieków, ale my nie żyjemy w średniowieczu. Masowa Apostazja myślących Polaków mogłaby ich trochę otrzezwić.Mam ponad 50 lat i od kilku dni zaczynam o tym myśleć. Dość tolerowanie tego skamieniałego środowiska!
Polak
2 lata temu
A co ma do powiedzenia trybunał na temat oszukiwania polakow umowy smieciowe ,agencje pracy tymczasowej moze k....a wtescie tym sie staruchy zajmiecie i zakazecie powyzszych praktyk a nie zniewalaniem narodu bo narod sie wkkk...i i wam dokopie tego mamy dosc czy w tym zakichanym kraju nigdy nie bedzie dobrze rzygac sie chce atakujecie podstawy wolnosci decydowaniu czlowieka o swoim zyciu o zdrowiu tez takiej kobiety z płodem zagrozonym gdyby mi zona zmarla z powodu waszej decyzji to po prostu wiedzial bym komu za to podziekowac i jak zajmijcie sie wrescie naprawa prawa pracy i wy z solidarnosci tez na to pozwalacie umowy smieciowe z was pozostala tylko nazwa i nic wiecej nic nie jestescie warci
pat
2 lata temu
Skoro tak myślicie, że 9soby zdeformowane rodzace się bez rąk czy nóg nie powinny istniec w naszym "idealnym" świecie to iddzie i powiedzcie to tym sportowcom które biorą udział w paraolimpiadach ,którzy urodzili się właśnie bez rąk nóg
emma
2 lata temu
A mnie zastanawia bierność władz Unii Europejskiej i pani ambasador USA. Gdzie oni są?czemu nie reagują?może dlatego ,że Polska wreszcie zaczęła przestrzegać prawa zgodnie z konstytucją i stąd to milczenie.Jak sprawa dotyczyła Margot to juz na drugi dzień kazali ją/jego wypuścić z aresztu a tu nic ani słowa nie maja do powiedzenia przedstawiciele wolności. Wreszcie nareszcie sami oni ulepili sobie bat na własny tyle teraz juz nie powiedzą ze Polska nie przestrzegać praworządności.
Ania
2 lata temu
A czy ktoś widział by ksiądz, zakonnik czy biskup opiekował się osoba upośledzona: myl ją, karmił, zmieniał pampersa itd? Tym powinni się zajmować, bo madrzyć się z ambony to każdy potrafi
Szczera
2 lata temu
Barbarzyńcy, którzy myślą że jak przekroczą kolejne granice to spowoduje, że będą szczęśliwsi. Otóż oświadczam, że nie będą bo w mojej miejscowości gdzie obecnie mieszkam, są conajmniej 2 samobójstwa tygodniowo, młodych i zagubionych ludzi pozbawionych regularnych rodzin. Poprostu popełniają te samobójstwa, bo skaczą z mostu w tym samym miejscu i dlatego każdy o tym wie. I przypomnę, że kościoły w Anglii są właściwe zlikwidowane, nie ma żadnej presji ze strony chrześcijaństwa, bo ono praktycznie nie istnieje. Kliniki aborcyjne działają pełną parą i likwidują ponad 200.000 nienarodzonych dzieci rocznie. Co druga nastolatka w ciąży, może usunąć dziecko bez wiedzy rodziców już od 13 roku życia, ćpają, piją, biją się i gnębią innych na potęgę. Ostatnio głośny przypadek, gdzie grupa nastolatków napoiła swojego autystycznegi kolegę domestosem, zostawili go zemdlonego na ulicy ze zszokowanym młodszym bratem, ktory krzyczał i błagał o pomoc. Pomogła mu dopiero przypadkowo przechodząca kobieta. Chłopak wylądował w szpitalu ze zniszczonym układem pokarmowym i potężnym poczuciem krzywdy. Zastanówcie czy do takiej znieczulicy dążycie, bo Wielka Brytania już nie wie co z tym zrobić, wprowadzili przepisy, że dzieci są pozbawione jakiekolwiek odpowiedzialności za swoje czyny, a do tego gdy młodzi ludzie osiągną 18 rok życia to te wszystkie podłe zachowania im się kasują. Wniosek jest taki, że ci ludzie robią co chcą, niszczą swoje życie i życie innych a i tak popełniają samobójstwa, bo nie są z tym szczęśliwi, ponieważ w społeczeństwie nie ma żadnych zasad ani norm moralnych.
Mfg
2 lata temu
Jak zdobyć świadectwo chrztu gdy mieszka się w innym mieście? Córka skończyła 16 lat czy może się już wypisać ? Ja mam 57 lat i nie chcę już należeć do tej sekty !
nie
2 lata temu
można na tych purpuratów patrzeć, co za wredni ludzie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić