oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Zauważyła go w drzwiach. Nie wahała się ani chwili

30

Strażacy z Jastrzębia-Zdroju z pewnością na długo zapamiętają tę akcję. Zostali wezwani na ul. Moniuszki do potrzebującego ich pomocy nietoperza.

Zauważyła go w drzwiach. Nie wahała się ani chwili
Niecodzienna akcja strażaków. Uratowali nietoperza, a on odwdzięczył się im w ten sposób. (Facebook)

We wtorek 2 czerwca kilka minut po godzinie 13 strażacy z Jastrzębia-Zdroju otrzymali dość niecodzienne zgłoszenie. Służby zaalarmowała dziewczynka, która dostrzegła nietoperza "zaklinowanego pod stopką drzwi wejściowych na klatkę schodową". Strażacy ruszyli na pomoc małemu ssakowi, pomagając mu wydostać się z pułapki.

Na facebookowym profilu Komendy Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju pojawił się wpis, w którym zapewniono, że nietoperz nie miał żadnych obrażeń. "Jego stan był dobry, więc "poszkodowany" uśmiechnął się (co widać na załączonym zdjęciu) i następnie oddalił z miejsca zdarzenia" - czytamy w poście, do którego dołączono fotografię "uśmiechniętego" ssaka.

Nie zabrakło także podziękowań dla dziewczynki, która nie była obojętna na niedolę nietoperza i zawiadomiła służby, które bezpiecznie pomogły się zwierzęciu wydostać z pułapki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Żelazna ręka" Terleckiego. "PiS w Małopolsce jest w totalnej rozsypce"

Co zrobić, jeśli nietoperz wpadnie do domu?

Choć to niezbyt częsta sytuacja, zdarza się, że nietoperze wlatują do domu lub na klatkę schodową w bloku. Najczęściej dotyczy to młodych osobników, które w poszukiwaniu bezpiecznej kryjówki, wcisnęły się do naszego mieszkania. Nietoperze co do zasady nie atakują ludzi. Do ugryzienia może dojść, jeśli złapiemy ssaka, bo ten zwyczajnie będzie się bronił, odczytując nasze zachowanie, jako zagrożenie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jeśli przydarzy nam się taka sytuacja, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. W pomieszczeniu, w którym znajduje się nietoperz, należy otworzyć wszystkie okna, co ułatwi zwierzęciu ucieczkę. Najlepiej, jeśli opuścimy pomieszczenie.

Jeśli zwierzę nie chce samo wylecieć, możemy spróbować je złapać. Należy to robić z osłoniętymi rękami, wykorzystując bezpieczną dla nas i dla zwierzęcia pułapkę. Może nią być np. kartonowe pudełko. Można także użyć grubszej tkaniny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić