Zawiśli 300 metrów nad ziemią. Wielka akcja ratunkowa

19

W Pakistanie po 14 godzinach zakończyła się akcja ratunkowa. Osiem osób, które utknęły w kolejce linowej kilkaset metrów nad doliną, zostało bezpiecznie sprowadzonych na ziemię. W wagoniku wiszącym tylko na jednej linie znajdowało się sześcioro dzieci i dwoje nauczycieli.

Zawiśli 300 metrów nad ziemią. Wielka akcja ratunkowa
Kolejka linowa zawisła prawie 300 metrów nad ziemią. (X)

Po 14 godzinach udało się uratować wszystkie osiem osób, które utknęły w kolejce linowej w prowincji Chajber Pasztunchwa w Pakistanie. Uszkodzony wagonik zawisł tylko na jednej linie około 300 metrów nad ziemią.

Uwięzieni 300 metrów nad ziemią

Z ulgą dowiedziałam się, że Alhamdolillah ("Chwała Bogu") wszystkie dzieci udało się pomyślnie i bezpiecznie uratować. Świetna zespołowa praca wojska, służb ratowniczych, władz powiatowych i mieszkańców – przekazał w serwisie X, premier Anwaar ul Haq Kakar.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się 22 sierpnia rano. Sześcioro dzieci i dwóch nauczycieli za pomocą kolejki linowej jechało do szkoły w pobliżu miasta Battagram. W pewnym momencie jedna z lin pękła, a wagonik zawisł nad doliną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie miasto przyciąga turystów. "Jest atrakcyjne przez cały rok"
Kolejka linowa kursowała między wioskami Btangi i Jhengarie i we wtorek odbyła wiele kursów, zanim lina się zerwała – powiedział Tanveer Ur Rehman, zastępca komisarza okręgu Battagram.

W operacji ratunkowej brał udział śmigłowiec wojskowy. Dzięki niemu udało się uratować dwoje dzieci. Po zapadnięciu zmroku wstrzymano jednak akcję z powietrza.

Operowanie śmigłowcem na takiej wysokości dodatkowo utrudniał silny wiatr. Ratownicy obawiali się, że lina, na której zawisł wagonik, może zostać uszkodzona przez łopaty wirnika.

Późna godzina nie powstrzymała jednak ratowników. Obszar oświetlono reflektorami, a dzieci zaczęto sprowadzać na brzeg wąwozu za pomocą kolejki tyrolskiej.

W trakcie akcji ze służbami skontaktował się 20-letni Gulfaraz, nauczyciel, który utknął nad przepaścią. Wyjaśnił, że dzieci w wagoniku mają od 10 do 15 lat, a jedno z nich straciło przytomność.

Jak przekazuje CNN premier Pakistanu postanowił od razu przeciwdziałać podobnym wypadkom. Nakazał natychmiastowe zamknięcie wszystkich "zniszczonych i działających niezgodnie z przepisami wyciągów".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić