Zdał egzamin na prawko. Tego samego dnia policja już go zatrzymała

0

W Elblągu policjanci zatrzymali do kontroli 18-latka, który zdał egzamin na prawo jazdy i już tego samego dnia przekroczył prędkość. Został ukarany mandatem, a dodatkowo odpowie przed sądem za... brak uprawnień, ponieważ samo zdanie egzaminu nie jest równoznaczne z posiadaniem uprawnień.

Zdał egzamin na prawko. Tego samego dnia policja już go zatrzymała
Zdjęcie ilustracyjne. (Policja)

W czwartek 16 marca policjanci z ruchu drogowego w Elblągu zatrzymali trzech kierowców, którzy zlekceważyli bezpieczeństwo i przekroczyli dopuszczalną prędkość. Dwóch z nich miało o ponad 50 km/h za dużo.

"Rekordzista" to 22-latek jadący audi. Na ul. Dąbka rozpędził auto do 116 km/h. Został ukarany mandatem w wysokości 2 tys. zł., a na jego konto wpłynęło 14 punktów karnych.

Kolejny kierujący został zatrzymany w Raczkach Elbląskich. 56-latek jechał skodą. Na ograniczeniu do 50. miał 106 km/h. Powiedział policjantom, że chciał wypróbować samochód znajomego. Otrzymał mandat w wysokości 1 500 zł oraz 10 punktów karnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzęsienie ziemi w Turcji. "Największa tragedia ostatnich lat"
Obydwaj panowie, na trzy miesiące, stracili prawa jazdy. Ostatni z nich, to świeżo upieczony kierowca - relacjonuje policja.

18-latek został zatrzymany również na ul. Dąbka. Jechał samochodem ojca. Rozpędził mitsubishi do 75 km/h na ograniczeniu do 50. Został ukarany mandatem w wysokości 300 zł.

Okazało się również, że nie ma jeszcze wydanych uprawnień do kierowania pomimo tego, że tego samego dnia zdał egzamin na prawo jazdy.

Tłumaczył się i okazywał arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu, który niestety nie uprawnia go jeszcze w żaden sposób do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jego przypadku policjanci byli zmuszeni do skierowania wniosku do sądu - relacjonuje Jakub Sawicki z KMP Elbląg.

Policjanci przypominają w myśl ustawy o kierujących pojazdami, datą uzyskania uprawnienia do kierowania jest data ostatecznego potwierdzenia przez organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami wszystkich wymaganych warunków do uzyskania prawa jazdy, a nie data zdania egzaminu państwowego.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić