Zderzenie statków na Morzu Żółtym. Do wody wycieka ropa

10

Tankowiec przewożący około miliona baryłek masy bitumicznej zderzył się z masowcem u wybrzeży chińskiego miasta portowego Qingdao. Do Morza Żółtego wylewają się litry ropy naftowej - poinformowali we wtorek chińscy urzędnicy morscy.

Zderzenie statków na Morzu Żółtym. Do wody wycieka ropa
Wyciek ropy w pobliżu portu Qingdao w Chinach po zderzeniu statków.

Zderzenie z udziałem zakotwiczonego tankowca "A Symphony" pod banderą Liberii i masowca "Sea Justice" miało miejsce we wtorek o godzinie 8.50 czasu lokalnego w pobliżu chińskiego miasta portowego Qingdao. To największy terminal odbierający ropę naftową dla największego importera na świecie.

Siła uderzenia w lewą burtę spowodowała pęknięcie w zbiornikach ładunkowych i balastowych, powodując wyciek ropy naftowej do morza - informuje Goodwood Ship Management, armator tankowca.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kolizja statków na Morzu Żółtym. Do wody wycieka ropa

Gęsta mgła, która od poniedziałku utrudniała nawigację u wybrzeży Qingdao, przyczyniła się do słabej widoczności. Rozmiar wycieku jest trudny do określenia, ponieważ mgła utrudniała operacje mające na celu jego powstrzymanie.

Załoga nie odniosła żadnych obrażeń. Na pokładzie tankowca wszczęto procedury awaryjne, aby ograniczyć wyciek substancji do morza. Incydent został zgłoszony lokalnym władzom. Operacje są utrudnione przez zamknięcie portu z powodu "zerowej widoczności" - poinformowało Goodwood.

Administracja Bezpieczeństwa Morskiego Shandong poinstruowała inne statki, aby pozostały co najmniej 10 mil morskich od A Symphony, ale nie podała szczegółów dotyczących wycieku.

Tankowiec był załadowany po brzegi

Jak wynika z danych, tankowiec zawinął do na półwysep Malajskim na początku tego miesiąca, gdzie został w pełni załadowany i wypłynął do Chin. Dyrektor wykonawczy Run Cheng International Resource, z którym skontaktował się Reuters, powiedział, na pokładzie znajduje się 150 000 ton ładunku masy bitumicznej.

Bitumen, mieszanina węglowodorów z pozostałości po rafinacji, jest stosowany do nawierzchni drogowych i pokryć dachowych. Źródła żeglugowe podały, że bitum jest zwykle transportowany w mniejszych statkach z wyspecjalizowanym ogrzewaniem zamiast suezmaxes.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić