Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Broń chemiczna na dnie Bałtyku. Ważna decyzja Parlamentu Europejskiego

54
Podziel się:

Parlament Europejski przyjął we wtorek rezolucję wzywająca Unię do usunięcia z dna Morza Bałtyckiego wraków statków i broni chemicznej z II wojny światowej. Autorzy rezolucji uważają, że to problem, który mogą rozwiązać tylko wspólne wysiłki Unii Europejskiej i NATO.

Broń chemiczna na dnie Bałtyku. Ważna decyzja Parlamentu Europejskiego
Dno Bałtyku zostanie oczyszczone ze statków i broni chemicznej? (Getty Images)

Dno Bałtyku zostanie oczyszczone ze statków i broni chemicznej? Rezolucja w tej sprawie przyjęta we wtorek przez Parlament Europejski ma zmotywować Komisję Europejską do znalezienia środków na usunięcie zalegających na dnie Morza Bałtyckiego odpadów.

Parlament Europejski, przyjmując tę rezolucję, potwierdził, że problem broni chemicznej zalegającej na dnie Bałtyku ma wymiar międzynarodowy i może zostać rozwiązany tylko dzięki współpracy rządów krajowych, Unii Europejskiej i NATO. Potrzebne są oczywiście środki finansowe oraz badania nad technologiami bezpiecznego usuwania i utylizacji szkodliwych substancji z dna morskiego - powiedział europoseł Kosma Złotowski, cytowany przez PAP.

Pomysłodawcami inicjatywy byli europosłowie PiS Kosma Złotowski i Anna Fotyga. Rezolucję poparło 660 europosłów, przy ośmiu głosach sprzeciwu i 25 wstrzymujących się.

Broń chemiczna zalega na dnie Bałtyku od kilkudziesięciu lat

Złotowski przypomniał, że zanieczyszczenie Bałtyku było efektem decyzji politycznych aliantów i działań wojsk okupujących ten region. Mimo to m.in. Polska i kraje bałtyckie przez długi czas były zmuszone same szukać rozwiązań problemu.

To właśnie Rosja i Niemcy ponoszą największą odpowiedzialność za obecny stan rzeczy i to od tych rządów oczekujemy większego zaangażowania. Morze Bałtyckie ma ogromny potencjał ekonomiczny, który nie może być w pełni wykorzystany bez oczyszczenia dna z amunicji, wraków pełnych paliwa czy zbiorników z bronią chemiczną. To poważne wyzwanie między innymi dla procesu budowy farm wiatrowych - podkreślił europoseł PiS.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(54)
Juliusz
rok temu
No tak. Oni zrobili syf a teraz wszyscy poszkodowani mają się do tego dołożyć. To jak z naszymi sądami które kosztami sądowymi obciążały skarb Państwa czyli Nas
gość
rok temu
TEN kto tę Wojnę wywołał niech posprząta po sobie jej skutki! Nawet nie usiłujcie przerzucać KOSTÓW utylizacji tego świństwa na inne kraję! Niemcy z Rosja wywołały Wojnę i niech nawet nie śnią, że jej ofiary 'zrzucą' się na te PORZĄDKI!
tak trzymać ...
rok temu
koniecznie wymusić na właścicielach zalegającej trucizny jej usunięcie bez ociągania się i żadnych warunków wstępnych to ich obowiązek
wert
rok temu
Niech każde państwo zajmie się swoją chemią na dnie Bałtyku, albo obciążyć tym Niemców, bo to oni rozpętali to piekło.
nienienienie
rok temu
Jak to, Unię? Szfabów i Kacapów zmusić !! A nie Unię, czyli też np. Polskę czy Węgry, żeby partycypowały w kosztach!
malek
rok temu
Inicjatywa słuszna. Zobaczmy co będzie dalej.
pobożny arab
rok temu
Niemcy i Rosja to głowni winni i oni powinni się tym zająć i ponieść pełne koszta nasyfili niech sprzątają
to tylko ja
rok temu
To teraz następny krok - obywatele Unii kredą na chodnikach mażą hasła przeciwko broni chemicznej :>
WoW
rok temu
Niemcy z racji oszczędności pozwalają innym płacić za swoje grzechy. Wspaniały, tolerancyjny i demokratyczny naród.
OBIEKTYWNY
rok temu
DLACZEGO Z NASZYCH SKŁADEK DO UNI , CZYLI PODATKÓW POLAKÓW UNIA BĘDZIE WYŁAWIAĆ I UTYLIZOWAĆ NIEMIECKĄ SPUŚCIZNĘ ....NIE ROZUMIEM.....CZY NIEMCÓW NIE STAĆ...ROZKRADLI 90 PROCENT ZŁOTA I WSZYSTKICH DÓBR EUROPY I NIE TYLKO PODCZAS 2 WOJNY , NASTĘPNIE BYLI BENEFICJENTAMI PLANU MARSZALA A POLACY MAJĄ FINANSOWAC ICH MORDERCZE ZAPĘDY....MOŻE CZAS POWIEDZIEĆ TO GŁOŚNO.....
Polak
rok temu
UE powinna zlecić usunięcie broni chemicznej z dna bałtyku tym państwom do których należą ta broń.
dr.Miś
rok temu
Q... jak się cięszę.To jest taki sam wspaniały pomysł na drenowanie portfeli jak opłaty za CO2.
Obywatel RP
rok temu
Szkoda pieniędzy na czyszczenie Bałtyku. Lepiej wydać na prostowanie bananów i promowanie marszy równości.
Zainteresowan...
rok temu
Szanowni Państwo, inicjatywa jak najbardziej potrzebna, bez względu na to kto ją składa. Tym razem decydenci zajmują się czymś sensownym,wg. mnie pilnym i zagrażającym naszej egzystencji. Czytając posty mam wrażenie że wszyscy winni tylko my jesteśmy poszkodowani. Także Polska ma swój udział w topieniu bojowych środków trujących, do końca lat80-tych był to legalny proceder.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić