aktualizacja 

Medyczna sensacja. Zdjęcie z Rzymu obiegło świat

141

W jednym ze szpitali w Rzymie przeprowadzono operację, o której usłyszał cały świat. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia, na których widać, jak 35-letni muzyk grał na saksofonie, kiedy lekarze operowali jego głowę.

Medyczna sensacja. Zdjęcie z Rzymu obiegło świat
Muzyk grał w trakcie operacji (Paideia International Hospital)

Rozwój medycyny sprawia, że możliwe są coraz to nowsze rozwiązania. Niekiedy jeszcze kilka lat temu niewyobrażalne do zrealizowania zadania są częścią pracy lekarzy w dzisiejszych czasach. Tak było w przypadku lekarzy z Włoch, którzy dokonali wyczynu, o którym usłyszały media na całym świecie.

Zespół z międzynarodowego szpitala Paideia w Rzymie przeprowadził operację na muzyku. 35-latek był bardzo chory, gdyż konieczne było operacyjne usunięcie guza mózgu z jego głowy. Pacjent przeszedł "operację na jawie", aby lekarze mogli upewnić się, że nie narażają jego funkcji neurologicznych. W tym celu wykorzystano najbardziej rozwiniętą umiejętność mężczyzny.

Każdy mózg jest wyjątkowy, tak jak każda osoba – podkreślał kierownik chirurgii i neurochirurg dr Christian Brogna.

Neurochirurdzy wykorzystali fakt, że operowany mężczyzna jest muzykiem. 35-latek powiedział lekarzom, że to właśnie umiejętności muzyczne są jego najbardziej cenioną funkcją. Specjaliści postanowili wykorzystać to do przeprowadzenia "operacji na jawie". To właśnie dlatego na sali operacyjnej oprócz lekarzy i operowanego pojawił się również saksofon.

35-latek w trakcie operacji grał na saksofonie. Media na całym świecie obiegły zdjęcia z nietypowego koncertu. Muzyk grał motyw przewodni z filmu "Love Story" z 1970 roku oraz włoski hymn narodowy w różnych momentach operacji. Z jego gry skorzystało dziesięciu lekarzy operujących. W operacji użyto nowoczesnej technologii, w tym specyficznego znacznika, który pomaga odróżnić komórki rakowe od otaczającej zdrowej tkanki. Mężczyzn był operowany przez ponad 9 godzin.

Każda bezsenna operacja nie tylko pozwala uzyskać maksymalny wynik w zakresie usunięcia patologii, ale jest prawdziwym odkryciem. Za każdym razem daje nam wgląd w funkcjonowanie tego fascynującego, ale wciąż pod wieloma względami tajemniczego organu, jakim jest mózg – powiedział dr Brogna.
Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić