aktualizacja 

Zdjęcie z Bieszczadów. Czaiły się w pokrzywach. Leśnik chwycił telefon

175

Bieszczady. Lasy Państwowe opublikowały na swoim profilu na Facebooku ciekawą, lecz zrazem budzącą lęk fotografię. Widać na niej węże, które skryły się w pokrzywach.

Zdjęcie z Bieszczadów. Czaiły się w pokrzywach. Leśnik chwycił telefon
Leśnicy w Bieszczadach zobaczyli stado zaskrońców (Facebook, Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe)

Leśnicy z Cisnej na swoim fanpage na Facebooku opublikowali pewne zdjęcie, które zostało opatrzone podpisem: "A wśród pokrzyw… tajne spotkanie". Jesteście ciekawi, co zobaczyli leśnicy w Bieszczadach? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

Mowa tutaj o zaskrońcach. Są to najpowszechniejsze polskie węże, wciąż często mylone z niebezpiecznymi żmijami zygzakowatymi.

Warto podkreślić, że w naszym kraju występują dwa gatunki zaskrońców. Pierwszy z nich to zaskroniec rybołów. W Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, bo w 2009 r. Pierwszego węża zaobserwowano nad Olzą w pobliżu Cieszyna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Honorata Skarbek o służbie zdrowia: "Nie zostałam potraktowana w taki sposób, w jaki bym wymagała"

Drugi to zaskroniec zwyczajny, znany również jako Natrix natrix. Jest to wąż wodno-lądowy, który prowadzi dzienny tryb życia. Rano wygrzewa się zwykle na słońcu po czym wyrusza na polowanie. Jest brązowy lub szarozielony, najczęściej ma też żółte plamy za skroniami.

Warto również wspomnieć, że rozpoczyna on okres godowy na przełomie kwietnia i maja. "Samica składa od 8 do 30 jaj, w takich miejscach jak gnijące sterty liści, spróchniałe drzewa bądź kompostowniki. Okres inkubacji trwa do 4. do 8. tygodni po czym z jaj wylęgają się młode osobniki o długości ok. 15-20 cm. Młode węże po urodzeniu są od razu samodzielne" - informuje portal zoonews.pl.

Głos internautów

Pod postem pojawiło się kilka ironicznych i śmiesznych komentarzy. "Koleżanki do teściowej przyszły", "W pokrzywach nikt nie będzie przeszkadzał" - pisali użytkownicy Facebooka".

Byli też internauci, którzy wyrazili swój niepokój. "Masakra spotkać coś takiego", "Brrrr..." "Niezła gromadka" - czytamy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić