aktualizacja 

Książki od historii do zmiany. Zdumiewające, co tutaj namalowano

82

Dotychczas sądzono, że narciarstwo narodziło w się około 4 tys. lat temu w Skandynawii. Teraz okazuje się, że ta dyscyplina sportowa była znana ludziom już 12 tys. lat temu. Potwierdzeniem są starożytne malowidła znalezione w Chinach w regionie Xinjiang.

Książki od historii do zmiany. Zdumiewające, co tutaj namalowano
Badacze wierzą, że starożytne rysunki przedstawiają narciarzy. (Twitter.com)

Krajowy Urząd ds. Turystyki Chin twierdzi, że narciarstwo narodziło się w Chinach ponad 12 tys. lat temu. Dowodem na to mają być naskalne malowidła przedstawiające ludzi, którzy stoją na podłużnych deskach. Jak dotąd za kolebkę narciarstwa uznawana była Skandynawia.

Narciarstwo narodziło się 12 tys. lat temu

W 2005 roku grupa rolników z północno-zachodniego regionu Xinjiang ukryła się przed deszczem w jaskini. Na ścianach zauważyli starożytne malowidła przedstawiające ludzi, stojących na podwójnych, podłużnych deskach.

Według późniejszej analizy archeologów malowidła naskalne mają ponad 12 tys. lat. Są na nich widoczni nie tylko ludzie, ale także zwierzęta i worki, co sugeruje, że jazda na nartach była wykorzystywana w trakcie polowań.

Na rysunkach widać, że nasi przodkowie z epoki paleolitu robili narty do transportu i polowań na śniegu. To był prototyp najwcześniejszych zawodów narciarskich - przekazano w oświadczeniu.

Dotychczas sądzono, że narciarstwo narodziło się w Skandynawii około 4500-5000 tys. lat temu. W Norwegii znaleziono naskalne rysunki z tamtego okresu, które wyraźnie pokazują jazdę na nartach. Z kolei najstarsze narty, jakie zachowały się do dzisiejszych czasów mają 2500 tys. lat i pochodzą ze Szwecji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Lew próbuje zjesć żółwia. To nie takie proste
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić