Wiktoria Policha
Wiktoria Policha| 

Zełenski ostrzega przed atakiem terrorystycznym. Tama zaminowana

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Rosja szykuje ogromny atak terrorystyczny na elektrownię wodną w Nowej Kachowce. Prezydent Ukrainy zaapelował do światowych organizacji i przywódców światowych o szybką i zdecydowaną reakcję. "Wysadzenie tamy będzie oznaczało katastrofę na dużą skalę" - ostrzega Zełenski.

Zełenski ostrzega przed atakiem terrorystycznym. Tama zaminowana
Zełenski ostrzega przed atakiem terrorystycznym (Google Maps)

Wołodymyr Zełenski ostrzega przed ogromnym atakiem terrorystycznym ze strony agresora. Jak informuje prezydent Ukrainy, Rosja planuje przeprowadzić go na elektrowni wodnej w Nowej Kachowce pod Chersoniem. - Teraz wszyscy na świecie muszą działać silnie i szybko, aby zapobiec kolejnemu rosyjskiemu atakowi terrorystycznemu - czytamy na profilu przywódcy.

Wołodymyr Zełenski: Rosja szykuje zamach terrorystyczny

Jak donosi Ukrinform, Zełenski poinformował uczestników posiedzenia Rady Europejskiej o zamachu terrorystycznym na elektrownię wodną, do którego szykuje się Rosja.

Według najnowszych ustaleń, obiekt i tama zostały zaminowane przez rosyjskich żołnierzy. - Wysadzenie tamy będzie oznaczało katastrofę na dużą skalę. Tym aktem terrorystycznym Rosjanie mogą zniszczyć m.in. nawet możliwość dostarczania wody z Dniepru na Krym - alarmuje prezydent Ukrainy.

W przypadku zniszczenia tamy, Kanał Północnokrymski zniknie [doprowadza on wodę ze Zbiornika Kachowskiego na Krym, dł. ok. 400 km, nawadnia 600 tys. ha. - red.] Jeśli Rosja szykuje taki atak, to znaczy, że terroryści są świadomi, że nie będą w stanie utrzymać nie tylko Chersonia, ale i całego południa naszego kraju, w tym Krymu - zaznaczył.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nowa Kachowka. Tama zaminowana przez Rosjan. Grozi ogromna katastrofa

Nowa Kachowka leży w obwodzie chersońskim, który na ten moment jest częściowo okupowany przez wojska rosyjskie. Zlokalizowana jest tam elektrownia wodna, która od 50 lat nieprzerwanie pracuje.

Zagrożona jest tama stanowiąca główną i najważniejszą część elektrowni. Reguluje ona i nawadnia okoliczne ziemie. Jej zniszczenie grozi zalaniem terenów na południe od Nowej Kachowki, w tym Chersonia. Dla porównania, jest on oddalony o ok. 60 km od zapory.

Świat musi reagować - prewencyjnie. To jest teraz kluczowe. Zasada prewencyjnej reakcji na zagrożenia bezpieczeństwa powinna wreszcie stać się jedną z podstawowych zasad polityki międzynarodowej - przyznał Wołodymyr Zełenski.
Trwa ładowanie wpisu:instagram
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić