Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Ziemia nagle się zapadła. Gigantyczny lej

6
Podziel się:

W miejscowości Wapno na oczach jednego z mieszkańców nagle zaczęła zapadać się ziemia, w ciągu kilku chwil tworząc ogromny lej. Aktualnie geolodzy badają powstałą dziurę, która może mieć głębokość nawet kilkudziesięciu metrów.

Ziemia nagle się zapadła. Gigantyczny lej
Zapadlisko w Wapnie może mieć nawet kilkadziesiąt metrów głębokości (www.pgi.gov.pl)

Wydarzenie miało miejsce w miniony piątek. W miejscowości Wapno na Wielkopolsce w miejscu dawnej kopalni soli i gipsu z minuty na minutę ziemia po prostu się zapadła. Powstały lej ma średnicę niemal 30 m. Zapadlisko wypełnione jest wodą gruntową, ale specjaliści szacują, że może mieć nawet kilkudziesięciometrową głębokość.

Wapno. Powstało gigantyczne zapadlisko

Geolodzy z Centrum Geozagrożeń badają przyczyny incydentu. Jak na razie uważa się, że w wyniku dostępu słodkiej wody deszczowej do gruntu doszło do rozpuszczenia części gipsu lub soli, znajdujących się pod ziemią. Na szczęście zapadlisko nie zagraża zabudowaniom ani infrastrukturze.

Zobacz także: Wapno zapadlisko widok ogólny 2021.03.01

Specjaliści z PIG-PIB dokonują na miejscu pomiarów lotniczych. Podjęto też badania z wykorzystaniem naziemnego skanera laserowego. Oceniono, że w miejscu incydentu ubyło aż 1800 m sześc. ziemi. Szczegółowe wyniki analiz będą znane w najbliższym czasie – dowiadujemy się ze strony internetowej Państwowego Instytutu geologicznego.

W Wapnie ziemia zapada się regularnie co kilka lat. "Ostatnie tej skali zapadlisko mieliśmy w 2007 roku" – powiedział TVN24 Maciej Kędzierski, wójt gminy Wapno. Największa katastrofa miała miejsce w 1977 roku. Zapadlisko pochłonęło wówczas 40 domów. Wtedy też właśnie kopalnia soli i gipsu zakończyła eksploatację.

Zobacz także: Spacerowali chodnikiem, który dosłownie zapadł się pod ich nogami. Nagranie z Chin
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
artek
2 lata temu
Mamo pielęgniarki wykopały lej i leją wodę
\][
2 lata temu
Bosze a jak z tej dziury wyjdzie diaboł to bendzie kuniec świota
Kadandra
2 lata temu
A co będzie, jak zapadnie się cała miejscowość? Dół po Wapnie ... 😉
Ooooo
2 lata temu
Co tu komentować skoro kopalnie były to się zapadły
Accord
2 lata temu
to jest po prostu dół z wapnem
Wielkopolanin
2 lata temu
Do autora tekstu. Piszemy w Wielkopolsce, nie na Wielkopolsce. Określenie "na" piszemy wobec krain zależnych od Polski (czyli Wielko-Polski tzn. Starej Polski lub Małopolski tzn. Nowej-Polski) czyli na Śląsku, na Mazowszu, na Kujawach, na Pomorzu, na Podlasiu, na Wołuniu, na Podolu, na Warmii itd.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić