Jan Manicki
Jan Manicki| 

Zmarł emir Kuwejtu. Miał 91 lat

31

Kuwejckie media poinformowały o śmierci tamtejszego emira. Początkowo rząd zaprzeczał tym doniesieniom. Teraz jednak potwierdził tę informację.

Zmarł emir Kuwejtu. Miał 91 lat
W wieku 91 lat zmarł emir Kuwejtu (Twitter)

W szpitalu w Stanach Zjednoczonych w wieku 91 lat zmarł emir Kuwejtu Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah. Leczył się w specjalistycznej klinice w Rochester w stanie Minnesota. Trafił tam w lipcu tego roku, nie wiadomo jednak na jakie schorzenie chorował.

Z wielkim smutkiem i żalem opłakujemy jego śmierć – powiedział w telewizji minister spraw zagranicznych Kuwejtu Ali Dżarrah al-Sabah.

Zmarł emir Kuwejtu. Miał 91 lat

Pierwsze informacje o śmierci emira pojawiły się 29 września. Początkowo rząd w Kuwejcie dementował te pogłoski. Rzecznik prasowy Tariq Al-Muzrim cytowany przez gazetę „Al-Qabas” apelował nawet o to, by „czerpać informacje z oficjalnych źródeł i nie zwracać uwagi na to, co zyskuje na popularności w mediach społecznościowych”.

W środę jednak potwierdzono doniesienia o śmierci emira. Na twitterowym koncie centrum medialnego rządu Kuwejtu pojawił się nekrolog Sabaha al-Ahmada al-Dżabira as-Sabaha.

Nie żyje emir Kuwejtu. Piastował stanowisko od 2006 roku

Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah był synem emira Abd Allaha III. Przez 40 lat był ministrem spraw zagranicznych, sprawował także funkcję wicepremiera oraz był członkiem kuwejckiej Najwyższej Rady Planowania.

Po śmierci przyrodniego brata Dżabira, Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah został desygnowany na stanowisko emira Kuwejtu. Sprawował tę funkcję od 29 stycznia 2006 roku. Po jego śmierci nowym emirem Kuwejtu zostanie prawdopodobnie jego 83-letni przyrodni brat i książę koronny, szejk Nawaf al-Ahmed.

Obejrzyj także: Studentka z Kuwejtu opowiada o życiu w Polsce

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić