Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Zmarł prezydent Burundi. Pierre Nkurunziza miał 55 lat

59
Podziel się:

W wieku 55 lat niespodziewanie zmarł Pierre Nkurunziza, prezydent Burundi. Polityk, który sprawował urząd prezydenta od 2005 roku, miał atak serca. Krajem miał rządzić do sierpnia bieżącego roku.

Zmarł prezydent Burundi. Pierre Nkurunziza miał 55 lat
(Getty Images)

Śmierć 55-letniego prezydenta ogłosił we wtorek 9 czerwca o 16:19 czasu polskiego burundyjski rząd. Wiadomość przekazano za pośrednictwem Twittera.

Rząd Republiki Burundi z wielkim smutkiem ogłasza przedwczesną śmierć Jego Ekscelencji Pierre’a Nkurunzizy, prezydenta Republiki Burundi, który zmarł w szpitalu w Karuzi po ataku serca 8 czerwca 2020 roku – stwierdził rząd w opublikowanym komunikacie.

Prezydent trafił do szpitala w sobotę po tym, jak gorzej się poczuł. W szpitalu stan jego zdrowia się poprawił, ale w poniedziałek 55-latek miał atak serca. Jego życia nie udało się uratować.

Rządził blisko 15 lat

Pierre Nkurunziza sprawował urząd prezydenta Burundi od 26 sierpnia 2005 roku. Za jego rządów w kraju nastąpiła względna stabilizacja po trwającej 12 lat wojnie domowej.

W 2010 roku Nkurunziza ponownie został wybrany na prezydenta. Był jedynym kandydatem po tym, jak wybory zostały zbojkotowane przez sześciu innych kandydatów, którzy uznali je za sfałszowane. Nkurunziza zdobył wtedy 91,62 proc głosów.

Zamieszki i próba zamachu stanu

W kwietniu 2015 roku, kiedy ogłoszono, że Nkurunziza będzie się ubiegał o trzecią 5-letnią kadencję prezydenta, w Burundi wybuchły antyrządowe manifestacje. Jego kandydatura była sprzeczna z konstytucją, ale mimo to Nkurunziza został dopuszczony do startu w wyborach. Podczas protestów doszło do starć z policją, w których zginęło ponad 20 osób, a wiele zostało rannych.

W maju 2015 r., kiedy Nkurunziza przebywał w Tanzanii, w jego kraju doszło do puczu. Były szef wywiadu, generał Godefroid Niyombare, ogłosił odsunięcie go od władzy i utworzył rząd tymczasowy. Rządzący stanowczo zaprzeczali, jakoby doszło do przewrotu. Pucz upadł dwa dni później. Prezydent Nkurunziza wrócił wtedy do kraju, a przywódcy przewrotu zostali aresztowani.

Zmiana w konstytucji i rezygnacja

Po tym, jak zmieniono burundyjską konstytucję, Nkurunziza mógł ponownie ubiegać się o reelekcję, ale tym razem zrezygnował i nie przystąpił do wyborów, które odbyły się w ubiegłym miesiącu.

Zobacz także: COVID-19 na Czarnym Lądzie. WHO podało nowe dane dot. pandemii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(59)
Michalina
rok temu
Nie, no...zaszczepili go przymusowo..
twujnik
2 lata temu
To się teraz nazywa atak serca?
RydzYK
2 lata temu
Z radości informuję,że w wieku 7.. lat zmarł nasz "najukochańszy syn narodu" Kurdupel I. Pochówek w towarzystwie orkiestry dętej z Pipidówka odbędzie sie w sali konferencyjnej na wawelu ....
Majk
2 lata temu
Burundi? Czy tam są jakieś cenne złoża?
The W
2 lata temu
Straszny rasizm panuje w Afryce. Większość umierających to czarni. Podpalamy lub splądrujmy coś na znak protestu.
A to szkoda
2 lata temu
Myślałem że to PRL
A to szkoda
2 lata temu
A już myślałem że to Polska
to jest
2 lata temu
rasizm - w Afryce umierają głównie czarnoskórzy
afrykanin
2 lata temu
Panie Dynowski a co mnie obchodzi że zmarł prezydent Burundi
Niewygodny?
2 lata temu
Załatwili go?
~~~
2 lata temu
Prezydent powinien być młodszy.
winatuskawina
2 lata temu
To jest wina Tuska!
eb2
2 lata temu
A co mnie to obchodzi.
kwas
2 lata temu
prawdziwa demokracja i stabilizacja w Afryce jest chyba tylko na Mauritiusie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić