Znalazł średniowieczny skarb pod Łodzią. 38-latek stanie przed sądem

1212

38-latek nielegalnie szukał skarbów pod Łodzią. Znalazł m.in. średniowieczny topór bojowy. Policjantom tłumaczył, że zainspirowali go poszukiwacze skarbów z Discovery.

Znalazł średniowieczny skarb pod Łodzią. 38-latek stanie przed sądem
Nielegalny poszukiwacz skarbów pod Łodzią znalazł m.in. topór bojowy. Zdjęcie ilustracyjne (Wikimedia Commons)

Jak podaje "Dziennik Łódzki" 38-letni Marcin L. z powiatu zgierskiego stanie przed Sądem Okręgowym w Łodzi. Jest oskarżony o nielegalne wydobywanie z ziemi obiektów zabytkowych o wielkim znaczeniu dla historii i kultury, a także zniszczenie stanowisk archeologicznych.

Mężczyzna wykopał m.in. stalowy topór pochodzący z okresu między XI a XIII wiekiem, a także monety, czy fragmenty sztućców. Policjanci po ustaleniu, że 38-latek jest nielegalnym poszukiwaczem skarbów, weszli na jego posesję z wykrywaczem metali.

Chciał zostać poszukiwaczem skarbów jak w bohaterowie programów Discovery

Śledczy odkryli całą kolekcję zabytków. Marcin L. przyznał się do winy i wyjaśnił, że do poszukiwań archeologicznych zachęciły go programy na Discovery.

Biegły stwierdził, że w stosunku do tego przedmiotu (topora bojowego- przyp. red.), z uwagi na niemożność dokładnego ustalenia miejsca odkrycia, została utracona szansa zlokalizowania ważnego dla historii i archeologii miejsca zdeponowania lub porzucenia przedmiotu, a tym samym nieodwracalnie został zniszczony kontekst kulturowy tego znaleziska - podkreśliła prokurator Aleksandra Złotnicka w akcie oskarżenia cytowanym przez "Dziennik Łódzki".

Sprawca tłumaczył, że poszukiwanie skarbów to było jego hobby i sposób na odstresowanie. Twierdził, że nie sprzedawał zabytków i nie zdawał sobie sprawy, że powinien wystąpić o zgodę i co za tym idzie popełnia przestępstwo. Mężczyzna wystąpił z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze.

Zobacz także: Mikołajki. Niezwykłe odkrycie przy budowie apartamentów

Autor: NB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić