aktualizacja 

Znów mówił o wojnie w Ukrainie. Papież Franciszek z wizytą w Abruzji

"Módlmy się za naród ukraiński i za wszystkie narody, które cierpią z powodu wojen. Niech Bóg pokoju ożywi w sercach przywódców narodów ludzki i chrześcijański zmysł miłosierdzia" – wezwał papież Franciszek podczas wizyty w stoli Abruzji, L'Aquili.

Znów mówił o wojnie w Ukrainie. Papież Franciszek z wizytą w Abruzji
Papież Franciszek wspomniał o Ukrainie. (PAP)

Franciszek pojechał z krótką wizytą do stolicy Abruzji w środkowych Włoszech. W L’Aquila uczestniczył w pielgrzymce odpustowej "Perdonanza Celestiniana". Na dziedzińcu bazyliki Santa Maria in Collemaggio papież przewodniczył mszy świętej, a bezpośrednio po niej odmówił modlitwę Anioł Panieński.

Papież modli się za Ukrainę

Papież podziękował wszystkim, którzy towarzyszyli mu podczas wizyty w Abruzji. Złożył też wyrazy współczucia dla Pakistańczyków, którzy ucierpieli z powodu fali powodzi. W całym kraju zginęło już ponad tysiąc osób, a władze wprowadziły stan wyjątkowy.

W tym miejscu, które doświadczyło poważnej klęski żywiołowej, pragnę zapewnić o moim współczuciu dla mieszkańców Pakistanu, dotkniętych powodziami o rozmiarach katastrofalnych. Modlę się za liczne ofiary, rannych i wysiedlonych oraz o szybką i hojną solidarność międzynarodową – powiedział papież.

Później papież wspomniał o wojnie. Na zakończenie zaapelował o modlitwę za naród ukraiński i "pokój dla całego świata".

A teraz przyzywajmy Matki Bożej, aby — jak powiedziałem na zakończenie homilii – wyjednała przebaczenie i pokój dla całego świata. Módlmy się za naród ukraiński i za wszystkie narody, które cierpią z powodu wojen. Niech Bóg pokoju ożywi w sercach przywódców narodów ludzki i chrześcijański zmysł miłosierdzia. Maryjo, Matko Miłosierdzia i Królowo Pokoju, módl się za nami! - powiedział Franciszek.

Papież jest krytykowany za postawę wobec Ukrainy. W ostatnim czasie bardzo się to nasiliło. Głównym powodem były słowa, które Franciszek powiedział po śmierci Darii Duginy. Jego zdaniem córkę Aleksandra Dugina, który jest uznawany za głównego ideologa Kremla, można zaliczyć do grona "niewinnych" zabitych z powodu wojny.

Myślę o tej biednej dziewczynie, która zginęła. Niewinni płacą za wojnę – stwierdził Franciszek.

Na te słowa zareagował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Powiedział, że szczegółowa zapoznał się z wypowiedzią Franciszka i postanowił zaprosić do Ukrainy nuncjusza apostolskiego.

Powiem wprost: ukraińskie serca rozrywają się z powodu słów papieża. To było niesprawiedliwe – podkreślił.
Zobacz także: Zamykają seminaria. Tak zareagował Zgorzelski
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić