Papież ma problemy ze zdrowiem. Co z wizytą w Ukrainie?

Papież Franciszek poinformował wiernych, że zamierza ograniczyć podróże w najbliższym czasie. Chodzi przede wszystkim o wyczerpujące wyjazdy zagraniczne. Powodem mają być problemy ze zdrowiem 85-letniego hierarchy. Planowane spuszczenie z tonu nie oznacza jednak, że Franciszek odpuści zapowiadany wyjazd do Kijowa. Wizyta w Ukrainie ma być dla niego jednym z priorytetów.

Papież ma problemy ze zdrowiem. Co z wizytą w Ukrainie?
Papież Franciszek podczas wizyty w Kanadzie (Getty Images)

O problemach zdrowotnych oraz ich wpływie na dalsze podróże zagraniczne Franciszek opowiedział dziennikarzom podczas lotu z Kanady do Włoch. Papież spędził za Atlantykiem cały tydzień. Wizyta miała związek ze skandalem wokół szkół rezydencjalnych, za który głowa Kościoła katolickiego miała okazję przeprosić tubylców. Przedstawiciele mediów w drodze powrotnej dopytywali o plany Franciszka na najbliższy czas.

Powiedziałem już, że chcę jechać do Ukrainy. Zobaczymy, co zastanę, kiedy wrócę do domu. W tej chwili chciałbym też udać się do Kazachstanu. To prosta wycieczka, bez nadmiernego ruchu, bo chodzi o zjazd wyznań. Na razie pozostaje to w planach - powiedział papież, cytowany przez "Vatican News".

Biskup Rzymu wyraził wątpliwości, czy zdoła długo utrzymać podobne tempo działań. Podróże bywają bowiem bardzo wyczerpujące dla 85-latka. - Myślę, że w moim wieku i z tymi ograniczeniami powinienem troszkę oszczędzić sobie, aby móc służyć Kościołowi - tłumaczył Franciszek.

Papież odwiedzi Kijów i... Moskwę?

Warto przypomnieć, że wcześniej w rozmowie z agencją Reuters papież wspomniał, iż po wizycie w Kanadzie chciałby odwiedzić nie tylko Kijów, ale i Moskwę. Agencja Ukrinform podaje natomiast, że ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponowiło zaproszenie dla głowy Kościoła katolickiego. Stwierdzono w nim, iż wizyta wzmocniłaby rolę Franciszka w przywracaniu pokoju w tej części Europy.

Zobacz także: Ekspert ocenia wystąpienie Putina. "Bezradność było widać"
Autor: PTA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić