Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Znów niespokojnie na granicy. 378 przypadków w raporcie SG

Prawie 400 prób nielegalnego przedostania się do Polski w ostatnich dwóch dniach zanotowała Straż Graniczna. Kryzys na granicy z Białorusią nasila się i w ostatnich dniach funkcjonariusze nie mają spokojnej służby. Zgodnie z zapowiedziami, reżim Alaksandra Łukaszenki znów atakuje naszą granicę.

Znów niespokojnie na granicy. 378 przypadków w raporcie SG
Straż graniczna i wojsko na granicy z Białorusią. (Agencja Wyborcza, Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl)

Granica polsko-białoruska od sierpnia 2021 roku jest celem ataków hybrydowych, a po niemal trzech latach sytuacja wciąż jest wysoce niespokojna. Straż Graniczna niemal codziennie udaremnia próby nielegalnej migracji na terytorium Rzeczypospolitej. Migranci mają być przewożeni tam przez reżimowe, białoruskie służby.

Od początku 2024 roku na granicy odnotowano już 4,5 tysiąca incydentów na granicy polsko - białoruskiej. W ostatni weekend funkcjonariusze informowali aż o 729 interwencjach. Jeszcze wcześniej były próby podpalenia bariery czy szturm 140 cudzoziemców. Są również przypadki, gdy polscy strażnicy odnoszą obrażenia w wyniku ataków.

Kolejne powiadomienie nadeszło w środę, 22 maja. Strażnicy przekazują, że w dniach 20-21 maja odnotowano aż 378 prób nielegalnego przedostania się do Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rutkowski pokazał nam swoją garderobę i sypialnie. Przy łóżku trzyma broń i...różaniec.
Za pomocnictwo zatrzymano 6 osób. 3 obywateli Ukrainy, 2 Mołdawii i 1 Belgii. Funkcjonariusze udzielili pomocy 3 cudzoziemcom z Jemenu, Pakistanu i Sri Lanki - informuje Straż Graniczna.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Donald Tusk ogłasza pakiet obronny Tarcza Wschód

Aż 10 mld zł rząd ma przeznaczyć na pakiet obronny Tarcza Wschód. - W ramach programu Tarcza Wschód na granicy zgromadzony zostanie różnego rodzaju sprzęt fortyfikacyjny, ale to także nowe technologie, służące do monitoringu i działań rozpoznawczych - mówił w Sejmie szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodatkowe wzmocnienia powstaną na pasie liczącym ok. 400 km przy granicy z Rosją i Białorusią.

Portal money.pl informował, że w ramach tego pakietu, ma być wzmocniony istniejący mur, ale również budowa równoległej do istniejącej bariery. Będą też zamontowane również kamery i czujniki, czy 70-metrowe wieże obserwacyjne. W projekt mają być zaangażowane polskie firmy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić