aktualizacja 

Zobaczyła w kościele w Krakowie. Aż się w niej zagotowało

259

Pijarzy z Krakowa urządzili wystawę znanego projektanta mody w krypcie swojego kościoła, na co zareagowała była małopolska konserwator zabytków, Monika Bogdanowska. "Czy wyobrażają sobie państwo pokaz mody w czynnej świątyni, albo na cmentarzu?" - pytała zbulwersowana. Teraz zakonnicy się tłumaczą, ale zdania na temat wystawy są mocno podzielone.

Zobaczyła w kościele w Krakowie. Aż się w niej zagotowało
Wystawa znanego projektanta mody w krypcie kościoła w Krakowie. (Facebook, Monika Bogdanowska)

Była małopolska kurator zabytków opisała w swym facebookowym poście oburzenie jakie towarzyszyło jej na widok wystawy "Anioł ubiera się u Plicha" zorganizowanej w podziemiach świątyni.

Znany artysta i projektant w krypcie zorganizował jubileuszową wystawę swoich prac, wśród których znalazły się fotografie modelek, wystawne sukienki czy stroje kąpielowe. To rozjuszyło Monikę Bogdanowską, która napisała:

Dlaczego na cmentarzu wisi kostium kąpielowy i torebki? Zobaczcie Państwo sami oceniając skalę świętokradztwa i profanacji - pisała konserwatorka prezentując zdjęcia z wystawy i dodała: cywilizacja, którą znamy, obyczaj, etyka przekroczyły krawędź za którą jest już tylko ciemna czeluść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marina Abramović w Toruniu. "Moja sztuka wywodzi się z komunizmu i duchowości"

Po wpisie Bogdanowskiej o sprawie zrobiło się głośno. Na słowa konserwator zareagowali także sami Pijarzy tłumacząc się w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Czuję się w obowiązku wyjaśnić, że w Krypcie nie odbył się pokaz mody, a jedynie wystawa kreacji - napisał o. Józef Tarnawski SP, rektor zakonu Pijarów.

Dodał też, że udostępnianie pomieszczeń na wydarzenia nie tylko o charakterze religijnym było warunkiem otrzymania przez kościół dotacji.

Zgoda na przeprowadzenie tego wydarzenia opierała się z jednej strony na przekonaniu, że projektowanie mody należy do szeroko rozumianej kultury, a Krypta jest przestrzenią, w której przeżycie sacrum łączy się z działalnością artystyczną i edukacyjną - czytamy w oświadczeniu.

Sprawa podzieliła też internautów. Wśród głosów oburzenia wspierających konserwator pojawiły się też opinie popierające pomysł oo. Pijarów.

Ja uważam, że to genialny pomysł, by otworzyć to miejsce w ten sposób. Byłem z rodziną, widziałem i się zachwyciłem - pisał jeden z komentujących.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić