aktualizacja 

Skandal z rekolekcjami w Toruniu. Komentarz wicekurator może zaskakiwać

319

Wpół rozebrana dziewczyna jest popychana i poniżana przez mężczyznę, a wszystko to w ramach przedstawienia rekolekcyjnego w jednej z toruńskich parafii — nic dziwnego, że nagranie wywołało burzę w sieci. Teraz do sprawy odniosła się wicekuratorka Maria Mazurkiewicz. Jej komentarz może zaskakiwać.

Skandal z rekolekcjami w Toruniu. Komentarz wicekurator może zaskakiwać
Komentarz wicekuratorki na temat rekolekcji w Toruniu (Facebook, Maria Mazurkiewicz)

Do kontrowersyjnej inscenizacji miało dojść w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Toruniu. Do sieci trafiły nagrania, na których widzimy młodą kobietę, bitą i poniżaną przez mężczyznę. Dziewczyna ma na sobie tylko koszulkę i majtki. Świadkowie twierdzą, że podczas przedstawienia kobieta miała być także zamknięta w klatce.

W ramach inscenizacji, przygotowanej przez grupę ELO, ujęto też scenę picia alkoholu i symulację gwałtu. A wszystko to działo się... na środku świątyni.

Gdy nagrania z rekolekcji obiegły sieć, wybuchł skandal. Jak się okazało, wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, uczestniczących w rekolekcjach, były także osoby nieletnie. Potwierdził to ksiądz Mariusz Piotr Wojnowski, organizator rekolekcji i dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Toruńskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skandaliczne, co robił. Policja z Krakowa apeluje o pomoc
Jeśli zaś chodzi o tę scenę, to jest mi przykro, bo trochę poniosły ich emocje i prawdą jest, że były wśród uczestników osoby niepełnoletnie. Dlatego zostaną w tej sprawie wystosowane przeprosiny — wyjaśnił duchowny.

Zaskakujący komentarz wicekuratorki Marii Mazurkiewicz

Podczas gdy duchowny zapowiada przeprosiny, kujawsko-pomorska wicekuratorka oświaty Maria Mazurkiewicz... broni kontrowersyjnej inscenizacji. Jej komentarz okazał się sporym zaskoczeniem.

Nie widziałam całego stanowiącego część rekolekcji przedstawienia, którego fragment rozpala niezdrowe emocje w internetach (co ciekawe, niektórzy młodzi ludzie dopiero wtedy zwrócili nań uwagę), ale tym bardziej dziwię się reakcjom na temat wyrwanego z kontekstu fragmentu — stwierdziła Maria Mazurkiewicz na Facebooku.

Wicekuratorka przypomniała, że Kościół chrześcijański w średniowieczu za pośrednictwem teatru przedstawiał sceny biblijne mi.in. "z drastycznym odzieraniem Jezusa z szat i krzyżowaniem włącznie". 

Jezus mówił, że nie zdrowy potrzebuje lekarza, ale chory. Na ten chory świat również jest miejsce w kościele. Po to, by Jezus go uzdrowił — oceniła wicekuratorka.

Całą wypowiedź Marii Mazurkewicz można przeczytać tutaj:

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić