o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Żulczyk odpowie za zniesławienie Dudy. Zagraniczne media trąbią

15
Podziel się

Pisarz Jakub Żulczyk stanie przed sądem za zniesławienie Andrzeja Dudy - w jednym ze swoich postów napisał, że prezydent jest de**lem. Sprawę skomentowały zagraniczne media, m.in. BBC czy "The Guardian".

Żulczyk odpowie za zniesławienie Dudy. Zagraniczne media trąbią
Jakub Żulczyk odpowie za obrazę Andrzeja Dudy. (AKPA)
bECeolvV

W poniedziałek media obiegła informacja, że Jakub Żulczyk stanie przed sądem za jeden ze swoich wpisów. Chodzi o post, w którym pisarz, komentując wygraną Joe Bidena, nazwał Andrzeja Dudę de**lem. Żulczyk został oskarżony o przestępstwo z art. 135 par. 2 kodeksu karnego, mówiącego o znieważeniu prezydenta. Grozi za to kara trzech lat pozbawienia wolności.

Zagraniczne media o Andrzeju Dudzie

O sprawie piszą nie tylko polskie, ale także zagraniczne media. BBC bardzo dokładnie opisało całą sytuację w artykule "Polski pisarz Jakub Żulczyk oskarżony o nazwanie prezydenta Dudy de**lem". Nadmieniono tam, że oskarżony dowiedział się o wszystkim z mediów.

bECeolvX

BBC zaznacza także, że Polska ma aż dziewięć podstaw prawnych, które można wykorzystać, aby oskarżyć kogoś o zniesławienie. Według informacji zebranych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w Polsce było najwięcej takich oskarżeń.

Zobacz także: Andrzej Duda a Daniel Obajtek. W Pałacu "wielki podziw"

"The Guardian" odniósł się do sprawy bardziej krytycznie. Przypomniał, że Andrzej Duda jest powiązany z konserwatywną i skrajnie prawicową partią PiS i był w bliskich kontaktach z Donaldem Trumpem. Ponadto portal informuje, że w Polsce bardzo często oskarża się o obrazę uczuć religijnych czy symboli państwowych, za co często krytykuje się nasze rodzime prawo.

bECeolwd
Polska była wielokrotnie krytykowana za swoje podstawy prawne do oskarżenia o znieważenie, w tym artykuł o obrazie uczuć religijnych czy obrazie polskiej flagi lub flag innych krajów - pisze "The Guardian".

O sprawie piszą jeszcze inne portale. M.in. "Daily Mail", który tak jak BBC i "The Guardian", poinformował o całej sprawie i podstawach prawnych w Polsce. Ponadto o oskarżeniu Jakuba Żulczyka możemy przeczytać na arabskim portalu (anglojęzycznym) aljazeera.com, gdzie ponownie wspomniano o bliskich kontaktach z Donaldem Trumpem.

bECeolwe


W artykule "Polski pisarz oskarżony o nazwanie popierającego Trumpa prezydenta de**lem", Al-Jazeera porusza temat wpisu Żulczyka i przypomina o powiązaniach Dudy. Ponadto portal opisuje Polskie prawo i krytykę, której z tej okazji doświadcza.

O sprawie pisze jeszcze kilka innych portali - nie tylko anglojęzycznych. Informacje o tym, że Andrzej Duda został publicznie nazywany de**lem, znajdziemy także po chińsku, ukraińsku czy francusku. A kolejne komentarze zapewne powstają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECeolwy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Ja1978
6 miesięcy temu
Jestem apolityczna ale uwazam, ze Prezydenta Polski obrazac sie nie powinno, zwlaszcza przezosoby publiczne i znane.
maja
6 miesięcy temu
Ale za co ma odpowiadać ? za prawdę !
mario55
6 miesięcy temu
Zgadzam sie z Panem Żulczykiem, tym bardziej ze ten pan d. nie jest prezydentem wszystkich Polaków i w zaden sposób nie zasługuje na szacunek. Poczekamy aż skończy się próżniacza farsa jego aktualnej kadencji i wtedy usłyszy więcej takich komplementów. Może nawet ktoś wpadnie na pomysł produkcji wiadomego papieru, żeby jego wizerunek był na najwłaściwszym z możliwych miejscu. Wartoby opracować jakiś symbol graficzny symbolizujący pana d.
bECeolwz
afrykaner
6 miesięcy temu
polska to europejskie średniowiecze.
widz
6 miesięcy temu
Prezydenta RP można obrażać na tej stronie ale nie wolno ranić innych , to o2 !świństwo do kwadratu!
emeryt
6 miesięcy temu
Oni już sami nie wiedzą jak straszyć ludzi by nie wypowiadali negatywnej osądów na ich temat.
TADEK
6 miesięcy temu
Posiedzi trochę po nadstawia tyłek w celi i wszystko powinno być ok. Po wyjściu z więzienia napiszę dokument pod tytułem ,,ilu współwięźniów mnie zaliczyło"
gęga
6 miesięcy temu
Zaraz, to huczą, czy trąbią? A nazwisko sławnego pisarza, mówi samo za siebie.
Ewa
6 miesięcy temu
Kara dla takich ludz!i na Prezydenta nie mówi się źle nie ważne czy go lubisz czy nie kultura i szacunek do Polski tego wymaga
Tak
6 miesięcy temu
Zgadzam się z Panem Żulczykiem
Szczery
6 miesięcy temu
Szkoda człowieka.powiedzial publicznie to co czesc społeczeństwa tak sądzi.
Dramat
6 miesięcy temu
To ja pozbywam cały rząd polski o rozkradanie polski i obywateli a szumowski nie idzie siedzieć za respiratory które kupił od chandlarza bronią których nawet nie dostał a maseczki które wyrzucono do kosza bo atestów nie miały a wybory sasina jedna wielka mafia rządzi w Polsce i nikt nie siedzi a zwykli ludzie idą siedzieć jak na biało rusi
Komor
6 miesięcy temu
Prawo równe dla wszystkich, nie ważne jaki to prezydent za zniewage trzeba zapłacić. Swoją drogą Duda też powinien zapłacić za swoje poczynania.
bECeolwr
POdobno
6 miesięcy temu
No i dobrze. Jak młody człowiek inteligentny za czasów Komorowskiego został osadzony za stworzenie strony antykomor to prasa zachodnia nie mówiła nic. Spali. Ich wyzywać nie można ale oni mogą obrażać ludzi!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić