Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sonia Stępień
|

Znany pisarz nazwał prezydenta "debilem". Teraz ma kłopoty

138
Podziel się:

Jakiś czas temu popularny polski pisarz użył wobec prezydenta Dudy obraźliwego słowa na Facebooku. Teraz sprawa znalazła się w sądzie. Za obrazę głowy państwa autorowi grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Znany pisarz nazwał prezydenta "debilem". Teraz ma kłopoty
Za zniewagę prezydenta pisarzowi grozi do 3 lat więzienia (Getty Images, Erin Schaff)

Sytuacja miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Andrzej Duda opublikował na Twitterze post, dotyczący wyborów prezydenckich w USA. Słowa prezydenta nie spodobały się autorowi książkowego hitu "Ślepnąc od Świateł". Otwarcie dał temu wyraz w poście na Facebooku, nazywając głowę państwa "debilem".

Zaczęło się niewinnie. - Gratuluję Joe Bidenowi udanej kampanii prezydenckiej. W oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów, Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki poziom relacji z USA. Strategiczne partnerstwo dla jeszcze silniejszego sojuszu – napisał na Twitterze Andrzej Duda jesienią ub.r.
Andrzej Duda, prezydent Polski, napisał na Twitterze, że czeka na nominację Joe Bidena, prezydenta-elekta USA, przez Kolegium Elektorskie. (...) nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak "nominacja przez Kolegium Elektorskie" (…) Prezydenta-elekta w USA "obwieszczają" agencje prasowe, nie ma żadnego federalnego, centralnego ciała ani urzędu, w którego gestii leży owo obwieszczenie. (...) Andrzej Duda jest debilem – tak na posta prezydenta odpowiedział popularny pisarz

Pisarz obraził prezydenta Dudę. Grozi mu więzienie

Słowa te zostały uznane przez niektórych za zniewagę, a prokuratura rozpoczęła już działania w tej sprawie - poinformował portal wPolityce. W związku z zawiadomieniem osoby prywatnej rozpoczęto śledztwo. W marcu Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciwko pisarzowi do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Autorowi zarzuca się przestępstwo z art. 135 par. 2 kodeksu karnego, publiczne znieważenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej poprzez użycie określenia powszechnie uznanego za obraźliwe. Grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności.

Podejrzany nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Autor "Ślepnąc od Świateł" złożył już w tej sprawie wyjaśnienia. Tłumaczył, że jego słowa były krytyczną oceną działań prezydenta - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Aleksandra Skrzyniarz. Pisarz do oskarżeń pod swoim adresem odniósł się w poście na Facebooku.

Dwie śmieszne sprawy. Pierwsza - dowiedziałem się właśnie, że Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa akt oskarżenia przeciwko mnie z artykułu 135 kodeksu karnego, czyli znieważenia głowy Państwa. Co ciekawe, ja i reprezentujący mnie w tej sprawie mecenas Krzysztof Nowiński nie dowiedzieliśmy się o tym oficjalnie i na piśmie, tylko z zaprzyjaźnionego z władzą portalu "wPolityce". Tak to działa nad Wisłą - napisał pisar.
Nie zamierzam zachowywać się jak warszawska prokuratura i ustosunkowywać się teraz do tego, czy zarzuty są słuszne, czy nie. To sprawa między mną a moim adwokatem. O tym, czy przyznaję się do winy, czy nie, dowie się najpierw sąd, a dopiero potem media, i te zwykłe, i te społecznościowe - dodał.
Druga śmieszna sprawa - jestem, podejrzewam, pierwszym od bardzo dawna pisarzem w tym kraju, który stanie przed sądem za to, co napisał. Resztę związanych z tą sytuacją śmiesznostek mogą Państwo sobie dopisać i dopowiedzieć. Trochę ich jest. Będzie dobrze. Miłego wieczoru. ***** *** - kończy swój post.
Zobacz także: Andrzej Duda na Harvardzie? Profesor błyskawicznie zgasił pomysł
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(138)
kio
10 miesięcy temu
Pisarz ma szczeście,że żyje w tych czasach,a nie za Bieruta.
babcia
10 miesięcy temu
p.EWO ma pani rację za obrażanie głowy państwa ,musi być kara , ale chodzi pani pewnie o prezesa ????????????????????
Prawda
10 miesięcy temu
przecież nasz Papież mówił że PRAWDA NAS WYZWOLI , oby od tego pana jak najszybciej , PiS zrobi Ustawę że za krytykę prezesa grozi dożywocie.
Pol
10 miesięcy temu
Ocena prezydenta jest wynikiem jego działania-postępowania.
Litości!!!
10 miesięcy temu
Czyli nie można oceniać działań prezydenta? Ok, czyli jak skończy swoją kadencję będę mógł napisać, że były prezydent zachowuje się jak idiota? Czy to coś zmieni, czy odwrócę bieg historii, jego beznadziejne przemówienia, w których mówi "patetycznie" to samo od kilku lat, tylko zmieniając kolejność wyrazów..:))) Dlaczego jak kto zachowuje się jak głupiec, nie można go nazwać tym "tytułem", czy można mieć immunitet od głupoty? A swoją drogą, to szkoda, że prokuratura nie ściga dziesiątek tysięcy internautów, którzy tak się wypowiadają.... Prezydentem się bywa, mądrym człowiekiem się jest!!!
co sądzicie
rok temu
ciekawe jakby tak nazwał amerykańskiego albo izraelskiego prezydenta? albo jakby ktoś z zagranicy nazwał tak naszego prezydenta albo polaków
polka
rok temu
POwinno być nieznany pisarz albo znay zul
Dr,Klozet
rok temu
wizerunek tego wasalnego wazeliniarza winien być wydrukowany na wszystkich rolkach papieru toaletowego każdego Polskiego ,patrioty
i gonić swoło...
rok temu
dać mu nobla bądż oskara,choć nic nowego nie odkrył
Ewa
rok temu
Za obrażanie głowy Państwa powinno karać się surowo kasą i 100 godzin do odpracowania w szpitalu albo hospicjum
Rety
rok temu
Może wrócić do kary banicji i przegnać tych,którzy obrażają Polskę a w tym wypadku polskiego prezenta
dać order orł...
rok temu
przecie powiedział mu po imieniu
Kamil
rok temu
Aresztować Jakuba Ż. za zdradę tajemnicy państwowej !!!
Zbychu
rok temu
No przecież On powiedział Prawdę,każdy w świecie wie że to Prawda o co ten hałas.. Wystarczy go posłuchać że o facjacie nie wspomnę...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić