Wiktoria Policha
Wiktoria Policha| 

Spotkała Ukrainkę i zaczęła negocjować. "Dokonałam interesu życia"

Polacy nieustannie pomagają uchodźcom z Ukrainy. Organizują się przy przejściach granicznych, ale też w sieci, gdzie powstało mnóstwo grup do wymiany informacji. Jeden z najnowszych wpisów bardzo spodobał się internautom. Kobieta wyznała, że odkupiła od Ukrainki hrywny, które ciężko wymienić w polskich kantorach.

Spotkała Ukrainkę i zaczęła negocjować. "Dokonałam interesu życia"
Zdjęcie z jednej z grup na Facebooku z ofertami pomocy dla Ukrainy (Facebook, Pomoc dla Ukrainy)

Na jednej z grup na Facebooku, oferującej darmową pomoc dla obywateli Ukrainy, pojawił się post, który bardzo przypadł do gustu internautom. Kobieta o złotym sercu podzieliła się tym, co zrobiła dla jednej z napotkanych Ukrainek, która nie mogła w kantorze wymienić hrywien na złotówki.

Jak relacjonuje autorka wpisu, była wczoraj świadkiem bezskutecznej wymiany waluty ukraińskiej na polską. - Pani z Ukrainy próbowała bezsilne zamienić swoje hrywny na złotówki. Bezskuteczne - czytamy. Chcąc pomóc, Polka zaoferowała swoją cenę. Z uśmiechem na twarzy twierdzi, że "dokonała interesu życia".

Wynegocjowałam 2 PLN za 1 UAH i odkupiłam kilka. Uczucie, jakbym w 6 trafiła. Polecam! - przekazała członkom grupy.

Na zamieszczonym zdjęciu widzimy mnóstwo ukraińskich banknotów. Ich suma to 291 hrywien. Obecnie 1 UAH to w przeliczeniu 0,14 PLN. Obywatelka Ukrainy zyskałaby po takim kursie 42,06 zł. Polka oferująca pomoc zaproponowała 2 zł, więc jeśli odkupiła wszystkie pieniądze, Ukrainka mogła zyskać nawet 580 złotych.

Akcja zapoczątkowana przez kobietę spodobała się internautom. Wśród komentujących są także Ukraińcy. - Polacy, nigdy wam tego nie zapomnimy! - pisze jeden z nich. - Jesteście niesamowici! - czytamy. Inni przekazują ten pomysł dalej. - Ejże, ejże, taka akcja miałaby sens. Brawo Ty! Szacun za pomysł! Puszczamy go dalej - komentują internauci. - Czasami zamiast przelewu na konto organizacji charytatywnej warto zrobić właśnie taki interes. Dziękuję Ci z całego serca! - dodają kolejni.

Polskie kantory przestają skupować hrywnę

Kantory masowo przestają przyjmować hrywnę lub skupują tę walutę po zaniżonych cenach. Robią to m.in. w obawie przed stratami. Zdaniem wielu, powinno tu zainterweniować państwo i zaproponować rozwiązania korzystne zarówno dla Polaków jak i Ukraińców.

Wojna w Ukrainie i masowy napływ uchodźców zza wschodniej granicy wpływa również na polską gospodarkę.

Warto pomyśleć o rozwiązaniu tego kłopotu w sposób systemowy. Może to zrobić rząd. Najprostszym pomysłem jest zagwarantowanie kantorom skupu hrywny po ustalonym kursie. Wówczas gwarancję, że właściciele kantorów będą mieli co zrobić z hrywnami, wzięłoby na siebie państwo - podaje serwis money.pl.
Zobacz także: Newsroom. Program specjalny, wydanie 03.03 g. 7.45
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić