Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Bardzo ważne daty. Zapiszcie je w kalendarzach. Mogą ratować życie

11

Każda kobieta powinna zaznaczyć w kalendarzu kilka ważnych dat. - To daty urodzin i badań profilaktycznych - mówi w programie "Obgadane" Anna Hencka-Zyser, założycielka fundacji Spa for Cancer. 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Bardzo ważne daty. Zapiszcie je w kalendarzach. Mogą ratować życie
Anna Hencka-Zyser (o2.pl)

Rak piersi jest najczęściej występującym wśród kobiet nowotworem złośliwym. Stanowi ok. 23 proc. zachorowań na nowotwory w Polsce i jest odpowiedzialny za ok. 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet.

Zawsze przyglądamy się w statystyce temu, co złe - ile kobiet umarło, ile zachorowało, ile mamy przypadków raka płuc, a ile raka piersi. Zawsze są to negatywne statystyki. A gdybyśmy przyjrzeli się, ile kobiet się przebadało, ile wyzdrowiało, ile poradziło sobie z sytuacją, w której się znalazły. O tym nikt nie mówi. Zmieńmy nasze nastawienie - powiedziała Anna Hencka-Zyser w rozmowie z dziennikarką o2.pl Karoliną Sobocińską.

Oglądaj poprzedni odcinek programu "Obgadane": Uważajcie na to w sklepach. Bosacka: "Bardzo pilne"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bardzo ważne daty. Zapiszcie je w kalendarzach. Mogą ratować życie

Hencka-Zyser jest założycielką fundacji Spa For Cancer. - To jest fundacja, która powstała z potrzeby serca. Założyłam ją tak naprawdę trochę pod pretekstem pomocy kobietom, które z diagnozą rak do tej pory były szufladkowane - przyznała.

Medycyna idzie do przodu, a my dalej myślimy o pacjentce onkologicznej jako wychudzonej, w chustce, leżącej na kanapie, czekającej aż skończy się świat - dodała.

Szminka jest symbolem

Anna Hencka-Zyser założyła Spa for Cancer, żeby pomóc pacjentkom i przełamać stereotypy. Obecnie w fundacji jest ponad 500 kobiet. - Fundacja jest po to, by życie stworzyć na nowo, trochę je uporządkować, trochę pomyśleć o sobie - mówi Hencka-Zyser.

Pacjentkom, które się zgłaszają, fundacja pomaga poczuć się kobieco. I dlatego doradza na przykład, żeby malowały usta. - Szminka to symbol. Symbol wolności, kobiecości i zmiany. Kiedy nakładasz czerwoną szminkę, wiesz, że czujesz się inaczej - stwierdziła rozmówczyni o2.pl.

Oglądaj poprzedni odcinek programu "Obgadane": Najpopularniejsza 18-latka w Polsce o Kościele i wapniakach.

Oprócz tego Spa for Cancer wspiera kobiety finansowo. - Dwa razy w roku kobiety, których na to nie stać, zabieram do 4-gwiazdkowych hoteli - podkreśliła założycielka fundacji. Dodała, że pomaga w też w organizacji świąt czy kupowaniu prezentów dla dzieci.

Gdybyś zapytała moje dziewczyny, co dał im rak, to przewrotnie powiedzą ci, że dał im wszystko to, o czym marzyły, a czego nie spełniły; o czym marzyły, a na co nie miały czasu w tym zaganianym świecie. Rak to jest "stop". Rak to jest taki moment, kiedy trzeba przyjrzeć się, co tu i teraz, i coś postanowić. I tak w mojej fundacji działamy - podkreśla.

Oglądaj poprzedni odcinek programu "Obgadane": Pokazywała wdzięki na okładce CKM. Zdziwicie się, jak żyje obecnie

Anna Hencka-Zyser dzięki swoim działaniom stała się jedną z uczestniczek programu "Powerwoman Polska". Jego emisja będzie miała miejsce na platformie ViaPlay.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Trwa ładowanie wpisu:instagram
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić