aktualizacja 

Biały nalot w doniczce? Prosty trik sprawi, że zapomnisz o problemie

0

Jeśli w twoich kwiatach doniczkowych pojawił się biały nalot, nie musisz się martwić. To nie zawsze oznacza pleśń. Wystarczy kilka prostych trików, aby pozbyć się tego problemu. Sprawdź co trzeba zrobić.

Biały nalot w doniczce? Prosty trik sprawi, że zapomnisz o problemie
Biały nalot na doniczkach nie musi być pleśnią. (Pixabay)

Biały nalot na ziemi w doniczce nie zawsze świadczy o pleśni. To może być choroba grzybicza, zbyt duża ilość nawozu lub nieodpowiednia woda. Wiele z tych problemów można łatwo wyeliminować. Wystarczy kilka trików.

Biały nalot w doniczkach

Kiedy w ziemi pojawi się biały nalot, zaczynamy myśleć o pleśni. Ta jest dość powszechnym zjawiskiem i powstaje, chociażby przez zbyt dużą wilgotność powietrza. Często pojawia się w mieszkaniach, które nie są wietrzone.

Aby pozbyć się pleśni wystarczy przesadzić kwiatek. Z większym lub nawracającym problem poradzą sobie domowe przyprawy takie jak tymianek, rozmaryn, oregano oraz czosnek. Mogą zostać użyte sproszkowane lub w formie olejku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PUDELEK PINK PARTY. Tak wyglądały 17. urodziny Pudelka: Magda Gessler, Małgorzata Rozenek, Beata Kozidrak
Warto również zainteresować się zastosowaniem wyciągów i olejków z takich roślin jak tymianek, rozmaryn, oregano oraz czosnek. Dowiedziono, że te rośliny-przyprawy skutecznie ograniczają rozwój mikroskopijnych grzybów. Sporządzonym naparem lub roztworem z dodatkiem olejku spryskujemy podłoże co kilka dni, do ustąpienia objawów — wyjaśnił dla Onetu dr inż. Wojciech Słomka.

Nie zawsze jednak biały nalot jest pleśnią i wtedy trzeba zastosować inne metody. Nalot może być efektem zbyt częstego nawożenia roślin lub podlewania ich twardą wodą.

Nalot powstały z twardej wody to wykwity solne. Związki mineralne krystalizują się na powierzchni wody w postaci białego osadu i często jest to problem wyłącznie estetyczny. Jednak niektóre rośliny, w tym storczyki, które wymagają podłoża o kwaśnym pH mogą obumierać.

Przed wlaniem do doniczki wodę należy zmiękczyć. Warto zainwestować w dobry filtr lub zmiękczacz wody, który powinien rozwiązać problem.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić