Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
APS
|

Zaprosiłeś do domu gości, a oni nie zdjęli butów. Jak się zachować?

26
Podziel się

Zagadnienie dotyczące tego, czy ściągać buty, czy nie, po przyjściu do czyjegoś domu, stanowi pewien kłopot. W niektórych krajach odpowiedź jest z góry narzucona przez panujące tam obyczaje. W Polsce sprawa wygląda inaczej.

Zaprosiłeś do domu gości, a oni nie zdjęli butów. Jak się zachować?
Goście nie zdjęli butów? (123RF)
bEEINKIB

Z założenia, jeżeli urządzamy w domu lub mieszkaniu eleganckie przyjęcie, a nasi goście są wystrojeni od stóp do głów, na dworze zaś panuje piękna, letnia pogoda, nie powinniśmy wymagać, aby goście zdjęli buty. Szpilki lub eleganckie mokasyny mogą bowiem stanowić nieodłączny element garderoby, zdekompletowanie go byłoby więc niestosowane. Zaproszeni ludzie czuliby się nieswojo, stojąc z kieliszkiem w ręku i mając np. gołe stopy. Są jednak wyjątki od tej reguły.

Zorientuj się, jakie zasady panują w danym domu

Z drugie strony gospodarze mogą ponieść poważne straty, jeżeli będziemy tańczyć w szpilkach po ich drogim parkiecie. Nie warto więc fundować im dodatkowego stresu i upewnić się, jakie zwyczaje panują w domu, do którego zostaliśmy zaproszeni. Po pierwsze gospodarze podczas przywitania od razu mogą zakomunikować, czy zdejmować obuwie, czy nie. Po drugie, jeżeli witając się, zdjęliśmy wierzchnią garderobę, a organizatorzy nadal stoją i czekają na kolejny ruch, to może oznaczać, że wymagają również zdjęcia butów.

bEEINKID

Po trzecie, jeżeli na dworze panuje brzydka pogoda, pada deszcz, śnieg lub jest błoto, powinniśmy uprzedzić fakty i na przyjęcie zabrać obuwie na zmianę. Chcąc wyglądać elegancko w małej czarnej lub garniturze, warto zadbać o ten fakt.

A na koniec ciekawostka. W Japonii nie trzeba nikogo upominać, że wchodząc do mieszkania należy zdjąć buty. Jednak zgodnie z obyczajem w polskim domu gość butów nie zdejmował. Jedynie w chłopskich domach ściągano ubłocone obuwie, aby nie nanieść piachu do domu.

Zobacz także: Lęk przed powrotem do szkół. Dr Aleksandra Piotrowska radzi, jak go pokonać
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEINKJe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Vio-la
4 miesiące temu
Ten chłopski zwyczaj zawitał w miastach. Na wsi, żeby nie wnosić gnoju z obory buciory zostawiano w sieni. Jak się idzie do znajomych na przyjęcie, to się bierze druga parę obuwia że sobą. NIGDY nie należy kazać komuś by zdjął buty, to takie chamstwo, że aż strach. Goście na poziomie wiedzą, że należy zmienić buty. Ten dziwny zwyczaj panuje od niedawna i przyszedł do miast wraz ze słoikami
Ewa
4 miesiące temu
Tańczy się na parkiecie,a nie po parkiecie.
Silny
4 miesiące temu
Ja zawsze kaze zdejmowac buty.
bEEINKJf
Pimpek
4 miesiące temu
Idąc w goście, najlepiej wszystko z siebie zdjąć i założyć sterylny kaftan i chelm, nie zapomnijmy też o maseczce i silikonowych rękawiczkach. 🤭😮😊
Pimpek
4 miesiące temu
Idąc w goście, najlepiej wszystko z siebie zdjąć i założyć sterylny kaftan i chelm, nie zapomnijmy też o maseczce i silikonowych rękawiczkach. 🤭😮😊
Emeryt.
4 miesiące temu
Bierzcie przykład z Pani Hiacynty Buckett-u niej nie ma wchodzenia do domu w obuwiu!!!!!
Janosik
4 miesiące temu
Wszystko zalezy od kultury gości.Z zasady goście sa w obuwiu,ale w szpilkach nie pozwole wycinac dziur w nowych debowych olejowanych deskach.Szanuje swoją właanosc.
Toruniak
4 miesiące temu
Nie wierzę jakie tematy poruszane są ,do roboty jak się nudzi ,żenada
Miśka
4 miesiące temu
To wiocha kazać gościom zdejmować buty.
Eeeeee
4 miesiące temu
Jak do mnie rodzinka przyjeżdża to przywożą sobie własne wygodne kapcie ,ale to jest ich decyzja . Raz kazałam zdjąć buty bratu i jego koledze ,zaraz pożałowałam , buty były czyste ,ale na skarpetkach sieczka , trawa . Nigdy więcej.
Deton
4 miesiące temu
Czemu w swoich domach nie nosicie brudnych butów tylko u ludzi, do których przychodzicie. Wstyd.
Sos
4 miesiące temu
Ale durny artykuł? Idąc w gości butów nie zdejmujemy, a gość musi zadbać aby miał czyste buty i tyle.
Fan Dam
4 miesiące temu
Najlepiej zrobić imprezę dla swingersów, wtedy na buty nikt nie zwróci uwagi
bEEINKIX
johnny77
4 miesiące temu
Jest wielkim nietaktem kazac gosciom zdejmowac buty,ale z kolei kazdy powinien wiedziec jak sie zachowac domu znajomych,a jak sie jest 1szy raz to poprostu zapytac..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić