"Diabelskie niebezpieczeństwo" i "zwykła zabawa". To zmartwiło księdza

14

Kościół katolicki w Polsce od dawna sprzeciwia się obchodzeniu Halloween, uznając to za sprzeczne z atmosferą, jaka powinna towarzyszyć wiernym w okresie Wszystkich Świętych. Z ambon księża przestrzegają przed Halloween, niejednokrotnie głosząc skrajne poglądy w tej kwestii. Ostatnio głośno było m.in. o księdzu Ulatowskim, który porównał przebrania dzieci do prostytutek. Nie brakuje jednak innych głosów duchownych.

"Diabelskie niebezpieczeństwo" i "zwykła zabawa". To zmartwiło księdza
Księża mają różne podejścia do tego, jak traktować Halloween. Niektórzy przestrzegają przed świętem, a inni uważają, że tę kwestię należy pozostawić wiernym (Getty Images, Maciej Luczniewski/NurPhoto)

Wspomniany ksiądz Adam Ulatowski, wikariusz parafii w Łapach, nagrał filmik, w którym wyjaśnia, dlaczego jego zdaniem Halloween jest "szatańskim" świętem. Jeden z rodziców zapytał, z jakiego powodu dziecko ma nie iść na tego typu imprezę w szkole. Ksiądz odpisał na wiadomość, porównując przebrane maluchy do... prostytutek. 

Ksiądz Ulatowski często udziela się w sieci, a jego kontrowersyjne nagrania szybko stają się popularne. Jedna z jego parafianek miała wątpliwości co do tego, jak traktować imprezę halloweenową, zorganizowaną przez szkołę jej córki. Kobieta nie wiedziała, co robić, dlatego spytała o to duchownego. Była ciekawa, jakiego może użyć, by nie puścić córki na zabawę. 

Wikariusz postanowił skonsultować się z bardziej doświadczonym księdzem, który polecił mu spytać kobietę, czy gdyby w szkole przebierali dzieci za prostytutki, też puściłaby tam swoją córkę. Filmik przez kontrowersyjne porównanie stał się viralem, a wielu duchowych postanowiło wypowiedzieć się w kwestii święta. 

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Księża o Halloween

Ksiądz Daniel Wachowiak, prezbiter w Archidiecezji Poznańskiej, również zabrał głos w sprawie Halloween. Wykorzystał święto do tego, by podkreślić realny problem w Kościele. Zwrócił uwagę, że łatwo ulegamy skrajnościom, a świeccy mogą czuć się zagubieni. Prezbiter wyraził współczucie dla wierzących i podkreślił, że dla niego największym problemem jest "magiczna, bezrozumna wiara w Boga". 

Podejście do Halloween pokazuje, jakim skrajnościom ulegamy w samym Kościele. Jedni widzą w tym diabelskie niebezpieczeństwo, inni zwykłą zabawę. I jak wy - świeccy - macie się w tym odnaleźć? Współczuję - napisał ks. Wachowiak na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Szybko odpowiedział mu inny duchowny - ojciec Grzegorz Kramer, który bardzo często wypowiada się w mediach. Podkreślił, że nadal dominuje to samo klerykalne podejście. Jego zdaniem ksiądz nie musi mówić świeckim osobom, co mają robić, ponieważ "mają prawo i obowiązek rozeznawać i podejmować decyzje". 

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić