Dzieci owinięte w worki na śmieci. Nagranie z podziemi Mariupola rozdziera serce

Kolejne wstrząsające doniesienia z Ukrainy. Walczący w Mariupolu pułk Azow opublikował w sieci nagranie z podziemi huty Azowstal, gdzie cywile skrywają się przed rosyjskimi atakami. Na wideo widać małe dzieci, które z powodu braku pieluch owijane są w... worki na śmieci.

Dzieci owinięte w worki na śmieci. Nagranie z podziemi Mariupola rozdziera serce
Ludność cywilna ukrywająca się w Awostalu żyje w fatalnych warunkach (AZOV media, YouTube)

Sytuacja w oblężonym Mariupolu wygląda coraz gorzej. Ostatnim miejscem, które pozostaje jeszcze pod kontrolą Ukrainy, jest zakład metalurgiczny Azowstal. Ukrywa się tam około 1 tys. cywili.

Ukraińscy obrońcy jak na razie odpierają ataki Rosjan, którzy podejmują próby szturmu huty. Warunki życia w tym miejscu są jednak fatalne. Ukrywającym się tam ludziom zaczyna brakować wody i pożywienia. W podziemiach zakładu przebywa wiele dzieci, wiele z nich od tygodni nie widziało światła słonecznego.

W niedzielę na oficjalnym kanale pułku Azow na YouTubie opublikowano nagranie z prowizorycznego schronu. Żołnierze pokazali m.in. niemowlęta, które zamiast w pieluchy owijane są w worki na śmieci. Ich matki nie mają bowiem dostępu nawet do podstawowych artykułów higienicznych.

Dzieci w piwnicach zakładów Azowstal nie widziały słońca od 50 dni. Są niedożywione. Mają wodę jeszcze tylko na tydzień. Niemowlęta śpią w plastikowych workach zamiast pieluch. Tak wygląda rzeczywistość - napisała na Twitterze ukraińska deputowana Łesia Wasylenko.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wojskowi przynieśli ukrytym w podziemiach ludziom artykuły pierwszej potrzeby, jednak to wciąż za mało. Nie wiadomo, jak długo jeszcze cywile będą musieli żyć w schronie. Ukraińskie władzy wielokrotnie wzywały Moskwę do zawieszenia broni i umożliwienia ludności cywilnej ewakuacji z huty. Rosja jednak jak na razie nie reaguje na prośby o utworzenie korytarza humanitarnego. Według ustaleń amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną Rosjanie planują zagłodzić obrońców kompleksu i nie wypuścić stamtąd cywilów.

Zobacz także: Jaka będzie przyszłość Ukrainy? Pułkownik o słabych stronach Rosjan. "Nich im dalej nie idzie"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić