aktualizacja 

Hebrajskie imię bije rekordy popularności. Nosi je ponad milion Polek

234

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Rodzice nie zawsze są zgodni. Część rodziców decyduje się na nowoczesne imiona, inni nazywają swoje pociechy imionami dziadków lub pradziadków. Trendy zmieniają się bardzo szybko. Jest jednak kilka imion, które są uznawane za ponadczasowe.

Hebrajskie imię bije rekordy popularności. Nosi je ponad milion Polek
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Imię dziecka powinno być dobrze przemyślane. Będzie ono mu towarzyszyć bowiem przez całe życie. Niektórzy rodzice przez wiele miesięcy debatują nad wybraniem odpowiedniego imienia dla swojej pociechy. Ci, którzy wciąż mają obawy, że wybiorą dla dziecka imię, które jest tylko chwilowo modne powinni postawić na klasykę.

Ponad milion Polek nosi to imię

Wśród żeńskich imion w Polsce od lat króluje imię Anna, które pochodzi z hebrajskiego "channah". Słowo oznacza wdzięk oraz łaskę. Zgodnie z danymi opublikowanymi w lutym br. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zajmuje się prowadzeniem systemu ewidencji ludności PESEL imię Anna w Polsce nosiło aż 1053032 kobiet.

Na drugim miejscu listy najpopularniejszych imion w Polsce znalazła się Katarzyna. Najprawdopodobniej powstało ono od słowa "katharos", co oznacza: czysta i dziewicza. W Polsce nosi je aż 606814 Polek.

Kolejne uznawane za ponadczasowe imię żeńskie to Maria. Pochodzenie imienia nie jest do końca wyjaśnione. Najprawdopodobniej korzenie są w języku hebrajskim, gdzie słowo "mariam" oznacza napawanie radością. Imię Maria znalazło się na trzecim miejscu najpopularniejszych żeńskich imion w Polsce z liczbą 601501.

Zaraz za podium najpopularniejszych imion znalazło się imię Małgorzata, które nosi 581732 Polek. Pochodzi ono od greckiego słowa "margarites", co oznacza "perła". W Polsce nadawane jest od XIII wieku.

Inne popularne imię w Polsce to Agnieszka. To imię pochodzi od greckiego słowa "hagneia". Oznacza czystość i świętość. Przed laty imię miało kilka postaci, np. Jagnieszka, Jegnieszka, a także Agna.

Dużo mamy w Polsce Barbar. Imię to wywodzi się od przymiotnika "barbaros" oznaczającego barbarzyńcę.

Zobacz także: Nie tylko Elliot Page. Osoby transpłciowe w show-biznesie
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić