Ksiądz o mieszkaniu razem przed ślubem. To grzech, nawet bez seksu

500

Zakaz mieszkania ze sobą przed ślubem wydaje się, jak na dzisiejsze czasy, dość archaiczny. Mimo to, stanowisko Kościoła katolickiego w tej kwestii nadal się nie zmieniło. Do budzącej spore kontrowersje kwestii odniósł się ks. Sawielewicz. Duchowny nie przebierał w słowach. Uważa on, że jest to nie tylko grzech, ale i oczywiste niszczenie związku.

Ksiądz o mieszkaniu razem przed ślubem. To grzech, nawet bez seksu
Ksiądz wprost o mieszkaniu razem przed ślubem (YouTube, Teobańkologia)

Mieszkanie razem przed ślubem to grzech? Ksiądz tłumaczy

Portal "Deon" przytacza wypowiedzi ks. Teodora Sawielewicza - duchownego, który prowadzi kanał na YouTube o nazwie "Teobańkologia". W jednym z filmów ksiądz odpowiada na pytanie, czy Pismo Święte mówi wprost o sytuacji, w której ktoś mieszka z partnerem lub partnerką przed ślubem. Ksiądz uważa, że tak, a żeby poprzeć swoją wypowiedź, cytuje fragment Kazania na Górze, czyli wersety z piątego rozdziału Ewangelii wg Św. Mateusza.

"Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła."

Ksiądz interpretuje ów fragment w oczywisty dla siebie sposób. Grzechem jest nie tylko współżycie przedmałżeńskie, ale także wystawianie siebie na taką okazję.

Nawet jeśli decydujemy się, że tylko mieszkamy ze sobą i nie będziemy współżyć przed ślubem, to samo wystawanie się na okazję już jest grzechem. Tak naprawdę to jest grzech pychy. Człowiek mówi sobie: "Dam radę! Jestem na tyle silny, na tyle pobożny, na tyle ogarnięty, wstrzemięźliwy, mężny, że dzięki temu wytrzymam". A ilu pękło, nawet nie mieszkając wspólnie? Bardzo wielu! Jezus poucza: "Nie rób tak!" - odpowiada ks. Sawielewicz.

W dalszej części filmu ksiądz kontynuuje wywód, tłumacząc słuchaczom, że wspólne mieszkanie jest stwarzaniem okazji do grzechu w postaci seksu przedmałżeńskiego. Jak twierdzi, seksualność człowieka jest zbyt cenna, by wystawiać ją na grzech. Zamieszkanie ze sobą przed ślubem porównuje do rezygnacji z diamentu na rzecz dwuzłotówki. To jednak nie koniec kontrowersyjnych opinii księdza. W dalszej części jego wypowiedzi wprost daje do zrozumienia, że mieszkanie przed ślubem... niszczy taki związek.

Jezus mówi: "Uważaj, bo to cię niszczy, niszczy twój związek. I to z takimi szkodami, że się nie pozbierasz". Nie warto tego robić. Tak, jak nie warto łykać tabletki na porost włosów, jeśli ta tabletka rozwali ci wątrobę i serce - ocenia ks. Sawielewicz.
Zobacz także: Mieszkanie razem przed ślubem. Tak czy nie?
Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić