Lepsza niż tuje. W mig odgrodzisz się od sąsiada

19

Tuje zdominowały polskie ogrody. Coraz więcej osób szuka jednak alternatywy. Taką jest laurowiśnia. To wiecznie zielony krzew o szerokiej, rozłożystej koronie, dorastający do czterech metrów wysokości.

Lepsza niż tuje. W mig odgrodzisz się od sąsiada
Laurowiśnia alternatywą dla tui (Adobe Stock, THOMAS GUERRIER)

Laurowiśnia to doskonały zamiennik tui. Jest coraz popularniejsza w Polsce. Ma drobne, białe kwiaty, owoce zawiązują się w Polsce rzadko.

To roślina wywodząca się z ciepłych obszarów Półwyspu Bałkańskiego. Pomimo swojego pochodzenia, doskonale radzi sobie w naszym klimacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedźwiedź wszedł do domu. Kobieta miała dużo szczęścia

Laurowiśnia to doskonały wybór do ogrodu

Jaka jest jej przewaga laurowiśni nad tują? Między innymi fakt, że wiosną, a dokładniej w maju, jej liście przeobrażają się w piękne i intensywnie pachnące kwiaty, które dorastają do 20 cm długości i przypominają liście laurowe.

Co istotne, po przekwitnięciu liście laurowiśni nie tracą swojego intensywnie zielonego koloru. To sprawia, że roślina prezentuje się efektownie niezależnie od pory roku.

Laurowiśnia stanowi całoroczną osłonę ogrodu przed wiatrem i hałasem. Skutecznie oddzieli cię też od sąsiada. Roślina ta może osiągnąć nawet cztery metry wysokości.

Jest bardzo podatna na formowanie. Możemy z łatwością nadać jej kształt dopasowany do stylu naszego ogrodu.

Przygotuj laurowiśnię na zimę

Laurowiśnia ma też swoje słabe strony. W przeciwieństwie do tui nie jest ona w pełni mrozoodporna. Przyzwyczajona jest bowiem do wysokich temperatur.

Niektóre, słabsze odmiany laurowiśni potrzebują dodatkowego zabezpieczenia na zimę. Dotyczy to szczególnie młodych roślin.

Przed nadejściem pierwszych przymrozków, roślinę można okryć specjalnym materiałem ochronnym, takim jak agrowłóknina. Materiał ten pozwoli na zatrzymanie ciepła wokół rośliny, jednocześnie chroniąc ją przed mrozem.

Pamiętaj jednak, aby nie zasłonić jej przy tym dostępu do światła. To krzew wiecznie zielony, który potrzebuje promieni słonecznych także zimą.

Choć laurowiśnia nie jest trudna w uprawie, trzeba zasadzić ją w odpowiedniej ziemi i we właściwym miejscu. Najlepiej czuje się w półcieniu. Powinna być też osłonięta od wiatru. Posadzenie jej obok wysokiego, najlepiej betonowego płotu, będzie doskonałym rozwiązaniem.

Autor: WOA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić