aktualizacja 

Rozsyp na trawniku po zimie. Mech prędko nie odrośnie

16

Mech może stać się prawdziwą zmorą ogrodników. Gdy rośnie na trawniku, zwykle oznacza, że gleba jest zbita i wilgotna, a to powoduje, że trawa nie może wypuścić korzeni. Na szczęście istnieje kilka sposobów na pozbycie się mchu.

Rozsyp na trawniku po zimie. Mech prędko nie odrośnie
Wapnowanie wyeliminuje mech z trawnika (Adobe Stock)

Miłośnicy zieleni z pewnością docenią wypielęgnowany trawnik. Co jednak zrobić, gdy na trawie zaczyna pojawiać się mech? Najlepszą metodą na jego pozbycie się jest zmiana podłoża na zasadowe. Warto zabrać się za to tuż po wiosennych roztopach, lecz przed wysiewem trawy.

Mech potrafi szybko się rozrosnąć, a dodatkowo szpeci. Bywa, że jest trudny do usunięcia, jednak istnieją pewne sprawdzone sposoby, które szybko sobie z nim poradzą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawidłowe podlewanie trawnika. Oto najczęściej popełniane błędy

Jak pozbyć się mchu z trawnika?

Mech nie ma korzeni, a na powierzchni utrzymuje się za pomocą tzw. chwytników. Rośnie na wilgotnym, zbitym i kwaśnym podłożu, co oznacza, że najlepszym sposobem będzie zadbanie o odpowiednią kwasowość gleby. Jedną ze skuteczniejszych metod, aby uwolnić się od mchu, jest zastosowanie wapna.

Wapnowanie jest ekonomiczne i proste w realizacji. Zmiana pH z kwaśnego na zasadowe nie sprzyja wzrostowi mchu, lecz może mieć korzystny wpływ na roślinność, która zostaje dodatkowo odżywiona.

Najlepszą porą na zastosowanie tego zabiegu jest jesień i zima, przy czym nie należy używać wapna na trawnik częściej niż co 3 lata. Wapnowanie należy wykonać tylko wtedy, gdy pH spada poniżej 5,5. Jego poziom można sprawdzić za pomocą testów paskowych (papierków lakmusowych).

Warto użyć wapna w okresie poza sezonem wegetacyjnym, czyli od początku października do listopada. Natomiast wiosną, idealnie jest aplikować nawozy wapniowe początkiem marca, przed wzrostem trawy. Takie preparaty nie tylko dostarczają trawie niezbędnych składników, takich jak azot, potas, fosfor i magnez, ale również pozytywnie wpływają na mikroflorę glebową, wspierając zdrowy rozwój i wzrost trawy.

Aby trawa dobrze rosła, konieczne jest utrzymanie pH gleby na poziomie 6,0-7,0. Jak użyć nawozów wapniowych? Wystarczy rozsypać je na glebę i podlać. Po nawożeniu konieczne jest lekkie zgrabienie trawnika.

Wiosną zaleca się stosowanie nawozów węglanowych, takich jak kreda nawozowa lub wapno dolomitowe, które neutralizują kwasowość gleby, zapobiegają pojawieniu się chwastów i mchu, poprawiając przyswajalność składników odżywczych. Oprócz tego podnoszą odporność trawy na zimno, odkwaszają glebę i zwiększają przyswajalność azotu oraz fosforu.

Mchu z trawnika pozbędziesz się za pomocą octu

Prostym domowym sposobem na usunięcie mchu z trawnika jest zastosowanie roztworu wody i octu. Co ważne, jest to metoda bezpieczna dla środowiska. Należy wymieszać ocet z wodą w stosunku 1:1, a powstałym roztworem spryskać obszary porośnięte mchem. Efekty takiego działania są jednak tymczasowe i nie zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się mchu.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: KM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić