o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
APS
|

Mika Urbaniak cierpi na chorobę dwubiegunową. "Zmagałyśmy się dwadzieścia lat"

4
Podziel się

Córka Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka, Mika, znalazła w sobie siłę, aby opowiedzieć o walce z chorobą. Artystka cierpi na ChAD, czyli chorobę afektywną dwubiegunową. - Niezmiernie ważne jest, aby ludzie o tym mówili. To pierwszy krok do tego, aby przełamać stereotypy – wyznała w wywiadzie.

Mika Urbaniak cierpi na chorobę dwubiegunową. "Zmagałyśmy się dwadzieścia lat"
Urszula Dudziak i Mika Urbaniak (East News)
bDYjOgHp

Pisarka, wokalistka i malarka Mika Urbaniak zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową. "Dwubiegunówka sprawia, że człowiek ma ochotę uciec przed światem. (…) Zmagałyśmy się z moim problemem dwadzieścia lat. Dwadzieścia lat wspinałam się na szczyty i z nich spadałam" – powiedziała w jednym z wywiadów.

Choroba afektywna dwubiegunowa

Choroba jest przeważnie rozpoznawana u osób w wielu 20-30 lat. Chorują na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Charakteryzuje się zaburzeniami nastroju, występującymi pod postacią cyklicznych i naprzemiennycch epizodów: depresji, manii, hipomanii, epizodów mieszanych.

Mój stan depresji wygląda tak, że nie mam ochoty na nic, nie chce mi się wyjść z łóżka. Pojawia się smutek, złe myślenie o sobie. Myślenie o przeszłości i czarne myśli o przyszłość – powiedziała Mika Urbaniak, będąc gościem "Dzień Dobry TVN". Dodała, że bardzo ważna jest akceptacja społeczeństwa podczas procesu zdrowienia.
bDYjOgHr
Niezmiernie ważne jest, aby ludzie o tym mówili. To pierwszy krok do tego, aby przełamać stereotypy – tłumaczyła.

Kiedyś tłumiła objawy za pomocą alkoholu. Teraz wie, jaką ma diagnozę i walczy. - Ten stan może przekształcić się na psychotyczny, kiedy się ma jakieś paranoje, że ktoś chce cię krzywdzić, czy brak ufności. To zależy. U mnie jest cienka linia między zwykłym stanem maniakalnym a tym psychotycznym – wyznała.

bDYjOgHx

Wsparcie bliskich

Choroba afektywna dwubiegunowa, inaczej psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia, to przewlekłe i nawracające zaburzenie psychiczne, które w znaczący sposób wpływa na nastrój, myślenie i zachowanie osoby chorej. Mika Urbaniak choruje na dwubiegunówkę od 16. roku życia. W wywiadzie dla magazynu "VIVA!" tłumaczyła, że niezwykle ważne w procesie leczenia było dla niej wsparcie mamy.

Córka Urszuli Dudziak powiedziała również, że nie wie, dlaczego właśnie ona zachorowała. - Tego nikt nie wie. Dwubiegunówka jest zbyt skomplikowaną chorobą, żeby przypisywać ją jednej przyczynie. Myślę, że bierze się ona z różnych przeżyć, a może po prostu się z tym rodzimy – powiedziała Mika Urbaniak.

bDYjOgHy
Zobacz także: Kempa tłumaczy się ze słów o pytaniu mężczyzny o zgodę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYjOgHS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Xxx
2 miesiące temu
Jak wygląda wzorzec człowieka zdrowego psychicznie?Wszystko można interpretować jako objaw choroby.Jak nie chce mi się wstać z łóżka tzn.że mam depresję?
Inna
2 miesiące temu
Świeży boczek nie zawiera konserwantów, jest zdrowy, poza tym boczku nie jada się codziennie. Wszystko w nadmiarze szkodzi, nawet woda.
Starszy.
2 miesiące temu
Nie rozumiem po co to pisze.Przecież nie tylko ona ma problemy z chorobami.
bDYjOgHT
Anna W.
2 miesiące temu
Jesteś dzielna . Wiem o czy mówisz... mój syn zachorował - był wtedy na studiach. Dziś ma kochającą Rodzinę- żonę i dwie dorosłe, mądre córki. Wiedza co to za choroba... Nauczyły się żyć z tym i wspierać tatę. Syn pracuje , w okresie nasilenia choroby zajmuje się ogrodem w zimie majsterkuje w garażu albo po prostu jest...
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić