Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska| 

Mówiono o niej "dziewczynka-kurczak". Prawda o jej życiu wyszła na jaw po latach

66

O losach 9-letniej Marii Isabel wiedziała cała portugalska wioska, w której mieszkała dziewczynka. Zamykana w kurniku, przetrzymywana tam przez matkę, zachowująca się jak kurczak. Tak właśnie opisywano w gazetach jej historię. Prawda była jednak znacznie brutalniejsza. Wyszła na jaw dopiero po latach.

Mówiono o niej "dziewczynka-kurczak". Prawda o jej życiu wyszła na jaw po latach
Maria Isabel - "dziewczynka-kurczak" (Facebook)

Maria Isabel Quaresma Dos Santos urodziła się w 1970 roku w portugalskiej wiosce Devaqueira jako zdrowe dziecko. Jej matka cierpiała jednak na poważne problemy psychiczne, w wyniku czego, jak doniosła lokalna prasa, gdy dziewczynka miała roczek, zamknęła ją w kurniku. Starszych braci dziewczynki traktowała "normalnie" - była dla nich kochającą i opiekuńczą matką. O losach Marii wiedziała cała wieś. Niestety nikt nie zareagował.

Historia "dziwnej" dziewczynki

Marią Isabel zainteresowała się ciotka. Zabrała ją do lekarza, gdzie przebadano dziewczynkę i uznano za niedożywioną i nierozwijającą się prawidłowo. Jej historia krążyła po szpitalnych korytarzach, ale od nikogo dziecko nie otrzymało realnej pomocy. Maria wróciła do domu.

Wieści o niej dotarły do radiolożki Marii Jao, która postanowiła zabrać dziewczynkę do siebie. Ta spędziła u niej jednak nie więcej niż dwa tygodnie, z powodu braku czasu na wymagającą opiekę i niezbyt dobre warunki mieszkaniowe. Jao oddała ją do sierocińca. Tam również sobie z nią nie poradzono. Gdy znów wróciła do matki, Jao zawiadomiła dziennikarzy "Diario de noticias". Marię Isabel opisano jako "dziewczynkę-kurczaka".

Losy Marii Isabel, "dziewczynki-kurczaka"

O historii Marii Isabel rozpisywały się wszystkie gazety. "Dziecko zachowujące się jak kurczak, a w dodatku, wyglądające jak on", "Maria nie wyrosła. Nie mówi, a 'gdacze'" - pisały. Dziewczynka trafiła w końcu do specjalistycznego ośrodka, w którym spędziła 15 lat.

Sprawa powróciła po 4 dekadach, kiedy dziennikarze postanowili zbadać ją ponownie. Wyniki śledztwa były bardzo przykre. Okazało się, że Maria Isabel nigdy nie zachowywała się jak kurczak. Nigdy też z żadnym nie mieszkała.

Jej matka cierpiała na problemy psychiczne. Zamykała ją nie z kurami, a w pustej szopie. Dziewczynka była zaniedbana, brudna i niedożywiona. Mimo że urodziła się zdrowa, warunki, w jakich ją chowano, doprowadziły do uszkodzenia mózgu. Wciąż mieszka w ośrodku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Zobacz także: Przebadali szczątki polskiej królowej. "Zdeformowana sylwetka"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić