Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska
|

Nigdy nie śpij na prawym boku. Może to mieć ogromne konsekwencje

162
Podziel się:

Odpowiedni sen jest bardzo potrzebny, abyśmy czuli się dobrze zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jak się okazuje, dużą kwestię odgrywa w nim ułożenie. Dlaczego nie powinniśmy spać na prawym boku, tylko na lewym? Powody tego opublikowano w magazynie "Journals Clinic Gastroenterology".

Nigdy nie śpij na prawym boku. Może to mieć ogromne konsekwencje
Nigdy nie śpij na prawym boku (Getty Images)

W ciągu dnia dokuczają wam spadki energii, a spaliście "wymagane" osiem godzin? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że... śpicie w zły sposób. Niewiele osób wie, że ogromny wpływ na jakość snu ma bok, na którym spędzamy większość nocy. Warto rozważyć, aby układać się na tym lewym. Potwierdziły to niedawno przeprowadzone badania.

Dlaczego powinniśmy spać na lewym boku?

Po pierwsze - w znacznym stopniu usprawnia to pracę serca. Gdy śpimy na lewym boku, serce jest w takiej pozycji, w której nie musi pracować aż tak ciężko. Uławiamy tym samym temu organowi pompowanie krwi. W przypadku spania na prawym boku krew musi być przepompowywana w górę, co spowalnia jej prawidłowy przepływ.

Co więcej, po lewej stronie ciała znajduje się górna część układu limfatycznego, który odpowiada za przepływ limfy - płynu tkankowego, transportującego w ciele składniki odżywcze. Śpiąc na lewym boku, także ułatwiamy krążenie limfy i transport składników.

Wpływ na żołądek i trzustkę

Jak wiadomo, żołądek i trzustka umiejscowione są po lewej stronie ciała. Leżąc więc na lewym boku, sprawiamy, że żołądek nie naciska na trzustkę, a tym samym - nie utrudnia jej pracy. Enzymy produkowane w trzustce i soki żołądkowe mają spokojny przepływ.

Spanie na lewym boku znacznie poprawi także wypróżnianie. W szczególności polecane jest to osobom, które zmagają się z nieprzyjemnym problemem jego częstego braku. Wpływ na to ma lepsza praca jelita cienkiego i grubego oraz zastawki krętniczo-kątniczej.

Zobacz także: Naukowcy ostrzegają: brak ryb w diecie gorszy od palenia. Zaskakujące wyniki badań
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(162)
tyms
10 miesięcy temu
Wszyscy jesteście debilami czytając i komentując te wszystkie brednie... Rozumu nie używacie, czy nie macie? Czy serce pracuje z górki, czy pod górkę? Żołądek z trzustką mają pod górkę, czy z górki? Pod górkę, to chyba (a raczej na pewno) mieliście WY - DO SZKOŁY!!! he he he!!!
pawmagdul
rok temu
Komuś się chyba strony pomyliły: 1) serce jest po lewej stronie i przy leżeniu na lewym boku pompuje pod górkę, 2) żołądek i trzustka mają ujście do dwunastnicy, która jest po prawej stronie, więc przy spaniu na prawym boku opróżniają się grawitacyjnie. Okrężnica biegnie ze strony prawej na lewą, więc faktycznie przy ułożeniu na lewym boku lepiej pracuje. Większość limfy spływa do lewego kąta żylnego, lepiej więc spływa na lewym boku.
Gucio
rok temu
ja śpię na prawym i wypróżniam się regularnie normalnie
Francek
rok temu
Najlepiej spać w sposób wygięty tak by poczuć własnego Wacka.
tylkokawa
rok temu
pozycję się zmienia w dowolny sposób. Bywa, że ktoś się nie przykryje kołdrą. Niebezpieczne jest spanie na plecach. Można spać na brzuchu/na boku. Spanie w jednej pozycji męczy, to pewne.
fsaa
rok temu
tu jest problem bo śpiąc nie wiem jak śpię
Czapkazdaszki...
rok temu
Kolejny temat jak np. Jak zawiesić rolkę papieru toaletowego w łazience. Tak żeby rozwijał się prz ścianie czy dalej od ściany. Poprzez takie artykuły niszczymy sobie życie. Brednie powtarzane stają się czymś normalnym odbiegamy od realjow.
Ewa
rok temu
Autor tych glupot się pomylil. Zapomnial napisać, że najzdrowiej na nietoperza- glowa w dół. Autor jeszcze kladzie ręce na głowę i super się czuje. Co widać po artykule.
Aaa
rok temu
Najzdrowiej jest spać na plecach z lekko rozsuniętymi nogami i rękoma położonymi wzdłuż ciała odchylając je od bioder o 30 do 50 cm
Maja 28
rok temu
Ja śpię na każdym boku, jak mi tylko wygodnie, ale jestem szczuplutka, noszę rozmiar XS, i nic mnie nie ugniata. Mam w swoim mieszkaniu wygodnąą, dużą sypialnie i wygodne wielkie łózko. Mogę na nim spac, jak mi się podoba i ile chcę. Zawsze śpię przy otwartym oknie, świeże powietrze.. Dobry materac- pół-twardy i cisza, spokój w mieszkaniu. Nic, ani nikt mi we snie nie przeszkadza.. Rano wstaję wypoczęta i świeża. Joga, prysznic i do pracy. Śniadanie jem po drodze, w jakiejs śniadaniarni. Lunch nam zamawiają cateringiem - nasza korpo za darmo+ soki, napoje. Ja wybieram zawsze wegetariańskie, bo lżejsze i smaczniejsze.Sen, dobry, długi, spokojny jednak jest najważniejszy. Ja go mam.
Realista
rok temu
Co z wątrobą po prawej stronie? Jak mam leżeć i jej nie ugniatać?
Turystka
rok temu
Rycerstwo Krzyżackie spało na prawym boku, w sypialniach były zatrudniane osoby które tego pilnowały, budziły rycerza jak tylko przekręcał się na lewy bok.Tak nam opowiadał przewodnik w Malborku.
Syndrom
rok temu
A jak ktoś ma niespokojne nogi i chodzi w łóżku?
Sratatata
rok temu
Na stojąco też nie polecam.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić