Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska| 

Nigdy nie śpij na prawym boku. Może to mieć ogromne konsekwencje

264

Odpowiedni sen jest bardzo potrzebny, abyśmy czuli się dobrze zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jak się okazuje, dużą kwestię odgrywa w nim ułożenie. Dlaczego nie powinniśmy spać na prawym boku, tylko na lewym? Powody tego opublikowano w magazynie "Journals Clinic Gastroenterology".

Nigdy nie śpij na prawym boku. Może to mieć ogromne konsekwencje
Nigdy nie śpij na prawym boku (Getty Images)

W ciągu dnia dokuczają wam spadki energii, a spaliście "wymagane" osiem godzin? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że... śpicie w zły sposób. Niewiele osób wie, że ogromny wpływ na jakość snu ma bok, na którym spędzamy większość nocy. Warto rozważyć, aby układać się na tym lewym. Potwierdziły to niedawno przeprowadzone badania.

Dlaczego powinniśmy spać na lewym boku?

Po pierwsze - w znacznym stopniu usprawnia to pracę serca. Gdy śpimy na lewym boku, serce jest w takiej pozycji, w której nie musi pracować aż tak ciężko. Uławiamy tym samym temu organowi pompowanie krwi. W przypadku spania na prawym boku krew musi być przepompowywana w górę, co spowalnia jej prawidłowy przepływ.

Co więcej, po lewej stronie ciała znajduje się górna część układu limfatycznego, który odpowiada za przepływ limfy - płynu tkankowego, transportującego w ciele składniki odżywcze. Śpiąc na lewym boku, także ułatwiamy krążenie limfy i transport składników.

Wpływ na żołądek i trzustkę

Jak wiadomo, żołądek i trzustka umiejscowione są po lewej stronie ciała. Leżąc więc na lewym boku, sprawiamy, że żołądek nie naciska na trzustkę, a tym samym - nie utrudnia jej pracy. Enzymy produkowane w trzustce i soki żołądkowe mają spokojny przepływ.

Spanie na lewym boku znacznie poprawi także wypróżnianie. W szczególności polecane jest to osobom, które zmagają się z nieprzyjemnym problemem jego częstego braku. Wpływ na to ma lepsza praca jelita cienkiego i grubego oraz zastawki krętniczo-kątniczej.

Zobacz także: Naukowcy ostrzegają: brak ryb w diecie gorszy od palenia. Zaskakujące wyniki badań
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić