o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska
|

Nigdy nie śpij na prawym boku. Może to mieć ogromne konsekwencje

161
Podziel się

Odpowiedni sen jest bardzo potrzebny, abyśmy czuli się dobrze zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jak się okazuje, dużą kwestię odgrywa w nim ułożenie. Dlaczego nie powinniśmy spać na prawym boku, tylko na lewym? Powody tego opublikowano w magazynie "Journals Clinic Gastroenterology".

Nigdy nie śpij na prawym boku. Może to mieć ogromne konsekwencje
Nigdy nie śpij na prawym boku (Getty Images)
bECkauxx

W ciągu dnia dokuczają wam spadki energii, a spaliście "wymagane" osiem godzin? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że... śpicie w zły sposób. Niewiele osób wie, że ogromny wpływ na jakość snu ma bok, na którym spędzamy większość nocy. Warto rozważyć, aby układać się na tym lewym. Potwierdziły to niedawno przeprowadzone badania.

Dlaczego powinniśmy spać na lewym boku?

Po pierwsze - w znacznym stopniu usprawnia to pracę serca. Gdy śpimy na lewym boku, serce jest w takiej pozycji, w której nie musi pracować aż tak ciężko. Uławiamy tym samym temu organowi pompowanie krwi. W przypadku spania na prawym boku krew musi być przepompowywana w górę, co spowalnia jej prawidłowy przepływ.

bECkauxz

Co więcej, po lewej stronie ciała znajduje się górna część układu limfatycznego, który odpowiada za przepływ limfy - płynu tkankowego, transportującego w ciele składniki odżywcze. Śpiąc na lewym boku, także ułatwiamy krążenie limfy i transport składników.

Wpływ na żołądek i trzustkę

Jak wiadomo, żołądek i trzustka umiejscowione są po lewej stronie ciała. Leżąc więc na lewym boku, sprawiamy, że żołądek nie naciska na trzustkę, a tym samym - nie utrudnia jej pracy. Enzymy produkowane w trzustce i soki żołądkowe mają spokojny przepływ.

bECkauxF

Spanie na lewym boku znacznie poprawi także wypróżnianie. W szczególności polecane jest to osobom, które zmagają się z nieprzyjemnym problemem jego częstego braku. Wpływ na to ma lepsza praca jelita cienkiego i grubego oraz zastawki krętniczo-kątniczej.

Zobacz także: Naukowcy ostrzegają: brak ryb w diecie gorszy od palenia. Zaskakujące wyniki badań
bECkauya
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(161)
pawmagdul
2 miesiące temu
Komuś się chyba strony pomyliły: 1) serce jest po lewej stronie i przy leżeniu na lewym boku pompuje pod górkę, 2) żołądek i trzustka mają ujście do dwunastnicy, która jest po prawej stronie, więc przy spaniu na prawym boku opróżniają się grawitacyjnie. Okrężnica biegnie ze strony prawej na lewą, więc faktycznie przy ułożeniu na lewym boku lepiej pracuje. Większość limfy spływa do lewego kąta żylnego, lepiej więc spływa na lewym boku.
Gucio
2 miesiące temu
ja śpię na prawym i wypróżniam się regularnie normalnie
Francek
2 miesiące temu
Najlepiej spać w sposób wygięty tak by poczuć własnego Wacka.
bECkauyb
tylkokawa
2 miesiące temu
pozycję się zmienia w dowolny sposób. Bywa, że ktoś się nie przykryje kołdrą. Niebezpieczne jest spanie na plecach. Można spać na brzuchu/na boku. Spanie w jednej pozycji męczy, to pewne.
fsaa
2 miesiące temu
tu jest problem bo śpiąc nie wiem jak śpię
Czapkazdaszki...
2 miesiące temu
Kolejny temat jak np. Jak zawiesić rolkę papieru toaletowego w łazience. Tak żeby rozwijał się prz ścianie czy dalej od ściany. Poprzez takie artykuły niszczymy sobie życie. Brednie powtarzane stają się czymś normalnym odbiegamy od realjow.
Ewa
2 miesiące temu
Autor tych glupot się pomylil. Zapomnial napisać, że najzdrowiej na nietoperza- glowa w dół. Autor jeszcze kladzie ręce na głowę i super się czuje. Co widać po artykule.
Aaa
2 miesiące temu
Najzdrowiej jest spać na plecach z lekko rozsuniętymi nogami i rękoma położonymi wzdłuż ciała odchylając je od bioder o 30 do 50 cm
Maja 28
2 miesiące temu
Ja śpię na każdym boku, jak mi tylko wygodnie, ale jestem szczuplutka, noszę rozmiar XS, i nic mnie nie ugniata. Mam w swoim mieszkaniu wygodnąą, dużą sypialnie i wygodne wielkie łózko. Mogę na nim spac, jak mi się podoba i ile chcę. Zawsze śpię przy otwartym oknie, świeże powietrze.. Dobry materac- pół-twardy i cisza, spokój w mieszkaniu. Nic, ani nikt mi we snie nie przeszkadza.. Rano wstaję wypoczęta i świeża. Joga, prysznic i do pracy. Śniadanie jem po drodze, w jakiejs śniadaniarni. Lunch nam zamawiają cateringiem - nasza korpo za darmo+ soki, napoje. Ja wybieram zawsze wegetariańskie, bo lżejsze i smaczniejsze.Sen, dobry, długi, spokojny jednak jest najważniejszy. Ja go mam.
Realista
2 miesiące temu
Co z wątrobą po prawej stronie? Jak mam leżeć i jej nie ugniatać?
Turystka
2 miesiące temu
Rycerstwo Krzyżackie spało na prawym boku, w sypialniach były zatrudniane osoby które tego pilnowały, budziły rycerza jak tylko przekręcał się na lewy bok.Tak nam opowiadał przewodnik w Malborku.
Syndrom
2 miesiące temu
A jak ktoś ma niespokojne nogi i chodzi w łóżku?
Sratatata
2 miesiące temu
Na stojąco też nie polecam.
bECkauxT
Eli
2 miesiące temu
Bez badań naukowców wiadomo żeby zasypiać na lewym boku. Kładąc się na prawym boku jest zupełna cisza, a kładąc się na lewym boku w brzuchu zaczyna się "kiszki grają i wszystko przelewają". I po co płacić takim naukowcom dużą kasę jak samemu można dojść do tego co dobre dla organizmu. Połóżcie się na prawym a później na lewym, to wszystko usłyszycie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić