Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

O takim porodzie marzą tysiące kobiet. Sama wyciągnęła swoje dziecko

12
Podziel się:

Poród to ogromny wysiłek dla każdej rodzącej kobiety. Nierzadko cesarskie cięcie jest jedynym bezpiecznym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że to wciąż poważny zabieg. Na szczęście istnieją już formy łagodzenia tego procesu.

O takim porodzie marzą tysiące kobiet. Sama wyciągnęła swoje dziecko
Cesarskie cięcie (Instagram)

Cięcie cesarskie to zabieg chirurgiczny, polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wydobyciu dziecka. Najczęściej wykonuje się je, gdy naturalny poród nie jest możliwy, ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka. Istnieje też oczywiście "cesarka" na życzenie.

Tak może wyglądać cesarskie cięcie

Choć prawdą jest, że poród przez cesarskie ciecie jest ciężkim zabiegiem, który również może nieść ze sobą powikłania, istnieje również tzw. łagodna cesarka.

Pierwszy tego typu zabieg został przeprowadzony w 2013 roku w szpitalu Brigham & Women’s w Stanach Zjednoczonych. Plan powstał z inicjatywy dr. Williama Camanna, anestezjologa położniczego. Wszystko po to, by skupić się na pierwszym spotkaniu matki i nowo narodzonego dziecka.

Co ciekawe, możliwe jest wyjęcie noworodka z brzucha przez samą rodzącą, a także pewien rodzaj kontaktu skóra do skóry. Procedura wciąż jest dość rzadka. Filmikiem z sali porodowej, gdzie doszło do takiego zabiegu, pochwaliła się na mediach społecznościowych Heather Taylor z San Diego.

Sprowadzenie człowieka na świat przez cesarskie cięcie jest tak samo niesamowite, jak poród w jakikolwiek inny sposób! - napisała na Instagramie.

W Polsce "łagodne cesarski" są nadzwyczajną rzadkością. Najwięcej cesarskich cięć wykonuje się obecnie na życzenie pacjentki, to znaczy bez określonych wskazań medycznych od lekarza.

Dziecko jest najczęściej wyciągane z brzucha i poddawane kolejnym procedurom medycznym. Brak bezpośredniego kontaktu z matką po porodzie może mieć szereg konsekwencji dla jego kondycji.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Nelli
miesiąc temu
Mój mąż był PODCZAS CC i wsparcie niesamowite. Mąż jest zawsze podczas każdego badania pochwy i porodzie lecz w polskim ciemnogrodzie to nie jest możliwe! Kasta medyczna nie chce niewygodnego swiadka ze strony PACJENTA!
fuss
2 miesiące temu
Żenada...
Ela
2 miesiące temu
Po cesarce zaraz po zszyciu miałam kontakt z synem skóra do skóry naprzemiennie z mężem. Mąż kangurował synka w kocyku sensillo, to był najbardziej uroczy widok. Maż mi towarzyszył przez cały okres ciąży i mógł być przy mnie w sali pooperacyjnej.
alicja 3 dzie...
2 miesiące temu
żaden mąż nie powinien być przy badaniach ginekologicznych, czy porodzie, głupie babusy powinny wiedzieć,że dziś mąż płacze ,ze szczęścia, a jutro ma przed oczami wstrętny i odrażający trud porodu, żony części intymne w okropnym stanie i całą postać w pocie i tp., jak po czymś takim mąż może pożądać żony, zastanówcie się głupie i naiwne kobieciny
Donia
2 miesiące temu
Soory miało być UK a nie UL.
Donia
2 miesiące temu
PePe UL to nie Ukraina lecz (United Kingdom) to Wielka Brytania. A co do obecności partnera podczas badań i zabiegów czy porođu to powinien być obowiązek bo to chodzi o zdrowie i życie partnerki czy noworodka! Gdy naruszający PRAWO personel medyczny odmawia widać że jest duże prawdopodobieństwo nieprawidłowości z ich strony i zagrażają zdrowiu a nawet życiu!
PePe
2 miesiące temu
Od tygodnia nie klikam w artykuly dot. Ukrainy, i nie bede w nie klikal, do czasu az udostepnicie komentarze. jak sobie chcecie, albo dzialamy normalnie, albo piszcie sobie sami dla siebie (i reklamy tez sami sobie wyswietlajcie)
Malwina
2 miesiące temu
Maja W Polsce to normą jest że hycle lekarze naruszają PRAWO odmawiają obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów czy porođu i CC. Ust. 2008 r art. 21 Prawo Pacjenta! O obecności osoby bliskiej podczas badań i zabiegów czy porođu i CC ! Gdy lekarz wyprasza osobę bliską z badań i zabiegów czy porođu ubezwłasnowolnienie pacjenta KK !
Małżeństwo
2 miesiące temu
U nas na sale na cesarke nie wpuszczaja a tam mąż jest. Raz bylem przy porodzie ale przy drugim dziecku juz nie bo cesarka byla i nie wposcili mnie. Zacofany kraj. Tak nie powinno byc rodzine stanowia maz i zona i nie powinno sie tak ttraktowac.
nnnnn
2 miesiące temu
rewelacja!! powinno to stać się powszechne przy cesarkach (o ile nie ma przeciwskazań). cudownie !!!
Wiesia
2 miesiące temu
Gdy nie ma konieczności to tylko poród z mężem a nie cesarska bonjest dużo gorzej i duże ryzyko ciężkich powikłań po cesarce! Podczas badań i zabiegów czy porođu powinien być partner i patrzeć na ręce lekarzom by nie doszło do groźnych zakażeń i zarażen pochwy np brodawkiem ludzkim który przekaże partnerowi i parter często po latach choruje na drogi moczowe kończące często RAKIEM pęcherza moczowego, nerek czy prostaty! Rękawiczki chronią tylko ginekologa nie pacjenta! Często obecność partnera ratuje życie rodzącej czy noworodka bo wtedy lekarze bardziej się starają bonjest świadek ze strony PACJENTA!
jajco
2 miesiące temu
Polska !!katolicki zacofany kraj !!!! A lekarze sa groszorobami !! bez ambicji i poczucia misji !! zero entuzjazmu do zawodu !! Entuzjam tylko do kasy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić