o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Marta Kutkowska
|

Ich znajomość to było coś więcej. Historia Jana Pawła II i Anny Teresy Tymienieckiej

29
Podziel się

Anna Teresa Tymieniecka była wykładowczynią Uniwersytetu w Oregonie i współzałożycielką Międzynarodowego Towarzystwa Fenomenologii i Nauk Humanistycznych. Z Karolem Wojtyłą połączyło ja zamiłowanie do filozofii. Ale czy tylko?

Ich znajomość to było coś więcej. Historia Jana Pawła II i Anny Teresy Tymienieckiej
Mija kolejna rocznica śmierci papieża Polaka (AKPA)
bErmlAYB

Anna Teresa Tymieniecka wnikliwie czytała dzieła Papieża Polaka. Twórczość duchownego zafascynowała ją tak bardzo, że postanowiła przyjechać do Polski i osobiście poznać autora. Okazało się, że mają z Karolem Wojtyłą wiele wspólnych zainteresowań. Wkrótce znajomość przerodziła się w przyjaźń. Biografowie Jana Pawła II wciąż spekulują na temat rzeczywistej natury ich znajomości.

Wizyty w Ameryce, wyprawy pod namiot

Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał arystokratkę i jej męża w USA. Organizowali wyprawy pod namiot, dyskutowali do świtu. Papież często dzwonił do Anny Teresy Tymienieckiej, a także pisał do niej listy.

bErmlAYD

Wykładowczyni otrzymywała od Jana Pawła II także cenne prezenty, między innymi szkaplerz, który należał wcześniej do ojca kardynała.

Badacze od lat zastanawiają się, czy parę łączyła jedynie przyjaźń, czy także głębsze uczucia. Niektóre fragmenty ich listów są mocno zaskakujące:

Rozmyślam o tobie, a w myślach przychodzę do Pomfret każdego dnia" – pisał Karol Wojtyła.
bErmlAYJ

Przyjaciółka nie pozostawała mu dłużna. W jej listach jest wiele zapewnień o oddaniu i trosce:

Rozpaczliwie chcę być blisko ciebie. Przyjadę w sobotę - pisała po zamachu na papieża.

Anna Teresa Tymieniecka była jedną z niewielu osób, która została dopuszczona do łoża papieskiego, gdy umierał.

To tylko przyjaźń…?

Komentatorzy spekulowali, że wielki duchowny złamał celibat. Jednak nie znaleźli na to żadnych twardych dowodów. Sama zainteresowana gwałtownie zaprzecza, jakoby z Karolem Wojtyłą miała ją łączyć "nieprzyzwoita więź".

bErmlAYK

W latach 90. arystokratka udzieliła wywiadu dziennikarzowi śledczemu Carlowi Bernsteinowi, gdzie wyjaśniała: "Nie, nigdy nie zakochałam się w kardynale. Jak mogłabym zakochać się w duchownym w średnim wieku? Poza tym jestem mężatką".

Zobacz także: Prof. Krzysztof Simon apeluje o odpowiedzialność podczas świąt wielkanocnych
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErmlAZe
Źródło:
WP Kobieta
KOMENTARZE
(29)
Żadnej
4 miesiące temu
świętości nie uszanujecie! Szargacie Papieża Polaka i Kościół, bezbożnicy ! Dziś WIELKANOC, celowo zakłócanie spokój katolikom.
Koko
4 miesiące temu
A co w tym dziwnego gdyby kochał i gdyby między Nimi była głęboka więź duchowa?
maja
4 miesiące temu
Co za brak szacunku, co za brak wychowania nie ma w Polsce świętości dla nikogo i niczego wszystko chcecie zgnoić zniszczyć opluć nie jesteście Polakami ani patriotami. Jak można insynuować takie rzeczy o papieżu jesteście podli.
bErmlAZf
Milka
4 miesiące temu
Czy niektórym wszystko kojarzy się z seksem? Niestety to jest taka jednostka chorobową. W o2 niestety salme dziwne teksty. Redaktorom polecam terapię w celu wyeliminowania konfabulacji i seksmani
ewa
4 miesiące temu
Dlaczego we Francji, na Dziwisza mówia --wdowa ??????
Hania
4 miesiące temu
Jan Paweł II to postać o nieprzeciętnej inteligencji, szerokim wszechstronnym umyśle / wystarczy przeanalizować kazania, nauki i wystąpienia w każdym zakątku świata /.Poza tym był tylko człowiekiem. Uważam, że każdy z nas ma prawo do miłości i gdyby nawet darzył takim uczuciem kogoś drugiego to jest to normalne, ludzkie. Miłość nikogo nie rani. Dla mnie był wielkim człowiekiem, kapłanem, autorytetem.
Rycho
4 miesiące temu
"Badacze" z onetu, O2 i innych "poważnych" portali raczą wierzących wysmażonymi "artykułami" w ich święto. Choinki nie można ustawić w Boże Narodzenie bo to obraża innych, ale ciągłe podważanie, mieszanie ludziom w głowach, manipulowanie bzdurami jest ok. Gratulacje dla Kutkowskiej - kolejnego pokolenia pismaków wykształconych przez "intelektualistów".
bez szyderstw
4 miesiące temu
Oj tam oj tam, ważne że chłop miał zdrowe nawyki i dzieci mu nie udowodniono.
Adam
4 miesiące temu
Badacze.....Serio?
Trudny okres ...
4 miesiące temu
Szanowny abp Gadecki , jeśli Polska była krajem chrześcijańsko wybranym to należy rozumieć że okres rozbiorów Polski należy do " pokuty za grzechy " wyznaczonej przez niebo ,pytanie tylko za czyje to grzechy ta pokuta , czy aby nie za uczynki księży i biskupów i ich inkwizycyjną rolę , głoszenie przez nich herezji że ziemię niosą słonie i nałożenie ekskomuniki na Kopernika .Słuchałem przed świętami "drogi krzyżowej " z Watykanu odprawianej przez Papieża i mocno mnie zaskoczyło błędne tłumaczenie na polski pacierza " Ojcze nasz........" kiedy usłyszałem go po staremu w błędnym tłumaczeniu , o co tu chodzi ,dlaczego Polski kościół w dwa po korekcje nie respektuje postanowień Watykanu i tkwi w błędach posługując się błędną treścią pacierza , to jest dopiero herezja w Polskim wydaniu, ale prawda jest najważniejsza.Czy Polacy są chrześcijanami z wyboru , czy im to narzucono kiedy byli niemowlakami, czy taki sposób chrześcijaństwa może być w zgodzie z 10 -Przykazaniami ? ? ? ?
mnietek
4 miesiące temu
JPII od urodzenia był swięty , z aktora na papierza
sakr.
4 miesiące temu
Na niektóre pytania można odpowiedzieć po śmierci !
dobry duch
4 miesiące temu
Brednie i klamstwa ! portal slynie z tanich sensacji !
bErmlAYX
Pozdro z Krak...
4 miesiące temu
Rozumiem że pani Kidnaszewska z Krakowa i jej syn poszli w niepamięć bo to sprawa wstydliwa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić