Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Zuzanna Sierzputowska
|

Po tym czasie musisz wymienić pościel. Ekspert ostrzega przed konsekwencjami

142
Podziel się

Odpowiednio częste zmienianie pościeli jest niesamowicie ważne. Wiele osób wykonuje jednak tę czynność za rzadko, tym samym narażając się na wiele skutków ubocznych takiej decyzji. Specjaliści podkreślają, z czym może wiązać się nieodpowiednia praktyka.

Po tym czasie musisz wymienić pościel. Ekspert ostrzega przed konsekwencjami
Zmieniasz pościel rzadziej? Miej tego świadomość (Adobe Stock, Adobe Stock)

Prześcieradło, kołdra oraz poduszki codziennie mają kontakt z naszym ciałem. Przestrzeganie odpowiedniej higieny snu jest równie ważne, co zmiana bielizny. Jak często należy zatem zmieniać pościel? Na tę odpowiedź wpływ ma kilka czynników.

Eksperci ostrzegają. Oto, co ci grozi, jeśli nie zmieniasz pościeli odpowiednio często

Nawet jeśli dokładnie myjemy całe ciało, po pewnym czasie pościel traci świeżość. Spanie w takiej, która nie jest prana zbyt długo, może skutkować pewnymi problemami ze zdrowiem.

Na pościeli osadzają się: martwy naskórek, zabrudzenia i zanieczyszczenia, włosy oraz sierść zwierząt. W pościeli mogą też rozmnażać się drobnoustroje oraz grzyby, a także roztocza. Zmiana poszewek to nie jedynie czynność, która pozwala zachować świeżość, lecz także obowiązkowy element higienicznej rutyny, która pomoże zapobiec wielu skutkom ubocznym. Eksperci ostrzegają, że kiedy nie zmieniamy pościeli odpowiednio często, narażamy się m.in. na:

  • podrażnienia skóry;
  • wysypki;
  • powstanie trądziku;
  • egzemę;
  • reakcje alergiczne (w skrajnych przypadkach nawet na astmę!);
  • obniżony komfort odpoczynku, co może skutkować problemami z zasypianiem oraz jakością samego snu.

Jak często zmieniać pościel? Odpowiedź jest uzależniona od kilku czynników

Zmiana pościeli powinna być regularną czynnością, która jednak jest zależna od paru spraw. Należy zwrócić uwagę na stan naszego zdrowia, obecność zwierząt domowych, temperaturę w pomieszczeniu, gdzie śpimy, a także porę roku oraz to, jak wygląda nasz sen.

W lecie, jeśli tylko często wietrzymy pościel, możemy ją wymieniać nieco rzadziej. Jednak w zimne miesiące, kiedy w domu działa ogrzewanie a my nie mamy możliwości częstego wietrzenia, poszewki musimy zmieniać częściej. Podczas okresu jesienno-zimowego zwykle spędzamy też w łóżku więcej czasu - domowy relaks z książką czy ulubionym serialem zwykle odbywa się pod ciepłą kołdrą, co również wpływa na to, że pościel powinna być wymieniana częściej.

Mikrobiolodzy podkreślają, że najlepiej zmieniać poszewki raz na tydzień lub dwa tygodnie. Rzadsza wymiana może skutkować wyżej wymienionymi problemami. Jeśli zatem zmiana pościeli zachodzi u nas raz w miesiącu lub rzadziej, koniecznie zmieńmy nawyk.

Zobacz także: Jak często powinno się prać pościel. Badania naukowców nie pozostawiają wątpliwości
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(142)
Aa67
1 tyg. temu
Kto w tych czasach pierze pościele co tydzień? Woda droga proszek też... A wg jest czas na pranie jak dwójka rodziców zasowa od rana do nocy?
***** ***
1 tyg. temu
Człowiek ewolucyjnie nie jest przystosowany do czystości. Codzienny prysznic dla sköry to istny horror.
Meluzyna
1 tyg. temu
Częste mycie skraca życie, to dotyczy zapewne też pościeli. Chcesz mieć alergie, problemy ze skórą? Bierz prysznic 2 x dziennie, nie chcesz mieć alergii to może wrócimy do mycia przy umywalce i bidecie a kąpiel w wannie 1 na tydzień? Czyż to samo nie dotyczy pościeli?
Sylla
1 tyg. temu
Nie mam co robić tylko prać co Weekend pościel...zwłaszcza że prąd podrożał... kto wypisuje takie bzdury Od kąd pamietam 1× na miesiąc i żadnych problemów nigdy nie było ... Eksperci od wszystkiego , szkoda że jeszcze nie wymyślą zeby codziennie zmieniać ... Problmy tego świata spedzają sen z powiek i nieustanny stres...
Ala
2 tyg. temu
Istne bzdury!!!
Ixi
2 tyg. temu
Nie uzywam wiele lat poscieli a tylko Merino z owiez czy wielblada i to sie pietrze w lanolinie raz na 2 lata wolna od tych zmian poscieli ta jest naturalne i zdrowa Polecam. Czasem uzywam poduszki z pierzem i tutaj poszewke zmieniaj 1 na tydzien.
Kaczka
2 tyg. temu
Dwa razy w nocy i jest super
martkk
2 tyg. temu
Raz na tydzień obojętnie od pory roku.
Dada
2 tyg. temu
Eksperci od pościeli?
Kristi
2 tyg. temu
Ja zmieniam co 10 dni..a w między czasie jeszcze wietrzę. Uwielbiam pościel jak pachnie świeżym powietrzem.
Bogda
2 tyg. temu
W szpitalu byłam miesiące i też mi nie zmieniali co tydzień .jak wychodziła to zmienili dla drugiego pacjenta .
Czyścioch
2 tyg. temu
Powiedzieli ludzie,że cieplej jest żyć w brudzie.
Babcia
2 tyg. temu
Mam 67 lat, pościel zmieniałam zawsze co ok 3 miesiące, nue mam problemow ze skórą i dobrze się wysypiam. Bzdurny artykuł.
Bertpokj
2 tyg. temu
Wielcy ludzie żyją w brudzie !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić