Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|
aktualizacja

Polak dokonał spektakularnego odkrycia. To może być rewolucja

58
Podziel się:

Doktorant Michał Styczyński z Uniwersytetu Warszawskiego odkrył nową substancję. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie naturalnych kremów, bez składnika, który powoduje obumieranie koralowców. Naturalnie i eko!

Polak dokonał spektakularnego odkrycia. To może być rewolucja
Po prawej - pożywka dla bakterii Po lewej - bakterie z substancją (Michał Styczyński, UW)

Rewolucji dokonał Polak, Michał Styczyński. Mężczyzna jest doktorantem na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie uczelnia jako pierwsza pochwaliła się jego niewątpliwym sukcesem za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Ciekawe badania na Wydział Biologii UW! Doktorant Michał Styczyński odkrył substancję z grupy melanin, którą można wykorzystać jako skuteczny, naturalny filtr promieniowania UV (eliminując syntetyczny składnik kremów, który przyczynia się do obumierania koralowców). Gratulujemy i trzymamy kciuki za komercjalizację tego odkrycia! - napisano na Facebooku.

Odkrycie dotyczy substancji pochodzenia naturalnego z grupy melanin. Wytwarzają ją szczepy bakterii antarktycznych pod wpływem odpowiedniego stresu środowiskowego. Badane szczepy bakterii pochodzą z Wyspy Króla Jerzego.

Antarktyka jest jednym z najbardziej ekstremalnych regionów na Ziemi. Charakteryzuje się ona bardzo niskimi temperaturami, dochodzącymi do -90°C, wysoką ekspozycją na promieniowanie UV, niską dostępnością substancji odżywczych, a także obecnością silnie zasolonych zbiorników wodnych. Organizmy występujące w tak skrajnych warunkach musiały wykształcić szereg cech adaptacyjnych, umożliwiających im przeżycie. Zimnolubne bakterie, określane jako psychrofile lub psychrotoleranty, wytwarzają m.in. specyficzne metabolity wtórne, takie jak barwniki ochronne, dzięki którym mogą optymalnie funkcjonować w polarnym środowisku – wyjaśnia Michał Styczyński portalowi "biotechnologia.pl"

Dzięki komercjalizacji spostrzeżenia młodego Polaka rynek kosmetyczny mógłby być bardziej eko. Obecnie to wytwarzania kremów z filtrem UV używa się oksybenzonu. On z kolei zaburza gospodarkę hormonalną parzydełkowców, uniemożliwiając ich rozmnażanie, co przyczynia się do ich systematycznego wymierania.

Dodatkowo Styczyński udowodnił, że bakterie antarktyczne produkują także karotenoidy, wykazujące silne właściwości przeciwutleniające. A te są niezwykle cenne w produkcji kremów przeciwstarzeniowych! Oprócz tego mogą przyczyniać się do wzrostu roślin m.in. w rolnictwie.

Fizjologia antarktycznych bakterii umożliwia ich swobodną hodowlę w warunkach laboratoryjnych. Pozostaje zatem czekać na kolejne sukcesy Polaka - być może już bezpośrednio na rynku kosmetycznym!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(58)
EVA DEUTSCHLA...
5 miesięcy temu
W TEJ POLSCE OSTATNIO SAME CUDA..CUD GOSPODARCZY..BANKOWY ..NAUKOWY...ZACZYNAM ZALOWAV ZE WYEMIGROWALAM W 80 TYCH LATACH..🙈
Paweł
5 miesięcy temu
My potrzebujemy tania energię a nie szampon
Zbigniew
5 miesięcy temu
No brawo i jak tam z przemysłem wejdziemy to jest pewne ostatni kontynent zniszczymy.
Ikono
5 miesięcy temu
Oby za produkcję nie zabrał Orlen z KGHM bo klapa murowana
Obywatel
5 miesięcy temu
Komentator ma rację.Wałęsa zaniedbuje ideały solidarnosci. poprzednio podrożało mięso i slusznie zorganizował strajk.W tym roku podrożało wszystko a Wałęsa nie dba o Naród i stajku nie organizuje . Oj niedobra to postawa panie Lechu.
Brawo
5 miesięcy temu
Gratki
naukowiec
5 miesięcy temu
Dopóki nie ukaże się artykuł w The Lancet – recenzowane naukowe czasopismo medyczne, jedno z najdłużej wydawanych tego typu czasopism na świecie, to tylko wymysł redaktorów.
Elcia
5 miesięcy temu
W Polsce mamy dużo mądrych ludzi i naukowcow, niestety państwo ich nie wspiera ich patenty, dopiero za granicą znajdują podsłuch, a patenty przejmują koncerny.
A prawda taka...
5 miesięcy temu
Prawda jest taka, że nim to opublikuje, opatentuje to wielkie koncerny już to zrobią. Nikt nic on niego nie weźmie, nie kupi. Jego też nie.
Wizygociewzlo...
5 miesięcy temu
Chłe chłe. Człowiek to najgłupsza istota stepajaca na tym padole ziemskim, za wszystko płaci, a ten mieszczuch to nawet za wyszczanie się w parku płaci. Glupcy. Skóra wytwarza naturalnie ochronę skóry. Jak i potrzebuje organizm dużych ilości światła słonecznego nie tylko w celu syntezy Wit D. Ale by żyć. Do czego doszedł wspolczesny świat że żywność modyfikowana, kremy do twarzy modyfikowane, uzywki modyfikowane.. Ddt, eta, etc wszystko z przemysłu farmaceutyczn i spozywczego chcą wam wciskać w wasze portfele w zamian za wasze choroby? Konsumencie gówna zastanów się 4x niż kupisz zbytek korporacyjny który jest szeroko reklamowany w tv i innych oglupiaczach społecznościowych.
pawel-
5 miesięcy temu
no jak się cieszę , to teraz co rafy koralowe nie będą znikać , morze będzie czyste i nie będzie w lesie śmieci ?
heh
5 miesięcy temu
Gdzie tu rewolucja? Kosmetyki z melaniną są już na rynku, zwłaszcza przyspieszacze opalania i samoopalacze. Czym się ma różnić "arktyczna" melanina z bakterii od syntetycznej już stosowanej, poza wyższą ceną i etykietą EKO?
Eh...
5 miesięcy temu
Ten pan powinien od razu emigrować w kierunku pieniędzy. Jak pokazuje historia polskich wynalazków, w naszym kraju nic nie opłaca się robić, bo decydenci z kasą mają to w ciemnym miejscu. Najważniejsze jest koryto+. I mam tu na myśli wszystkie partie bez wyjątku. Smutne😡
2xmama
5 miesięcy temu
Brawo, gratulację i życzę odkrywcy, żeby zostawił ten patent w Polsce, nie sprzedawał za granicę. Powodzenia. Brawo. Tęgi umysł.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić